Przedszkole w Żołyni

 

Nawigacja

Aktualności Kadra przedszkola Informacje o oddziale Rada rodziców

Oddział Białobrzeska

 

WYDARZENIA Z ODDZIAŁU PRZY UL. BIAŁOBRZESKIEJ

W ROKU SZKOLNYM 2017/2018:

 

 

12.09.2017r.    WYCIECZKA NA POBLISKIE SKRZYŻOWANIE

 W ramach realizacji tematu zajęć dotyczącego bezpieczeństwa na drodze dzieci wraz z nauczycielkami udały się na pobliskie skrzyżowanie w celu praktycznego wykorzystania wiedzy o zasadach poruszania się po drodze, którą zdobywały na wcześniejszych zajęciach. Przedszkolaki z uwagą obserwowały jezdnię, poruszających się po niej użytkowników pieszych i zmotoryzowanych, znaki drogowe i po upewnieniu się, że nic im nie zagraża przemaszerowały na jej drugą stronę. 

 

26.09.2017r.   PIERWSZA POMOC Z RATOWNIKAMI Z PCK Z NOWEJ SARZYNY

Życie to najwiekszy skarb jaki posiadamy, ważne jest aby już od najmłodszych lat chronić je oraz przekazywać wiedzę w jaki sposób możemy pomóc komuś kto tej pomocy potrzebuje. Mogły o tym przekonać się i nasze przedszkolaki podczas szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przeprowadzonego w naszym przedszkolu w dniu 26 września.W trakcie ciekawie i fachowo przeprowadzonego  szkolenia dzieciaki zapoznały się z wszystkimi kolejnymi etapami wzywania pomocy w sytuacji znalezienia nieprzytomnej osoby. Zapoznały się z ważniejszymi elementami  wyposażenia torby ratownika i przeznaczeniem poszczególnych urządzeń. Zaprzyjźniły się z młodym jeszcze psem - członkiem ekipy ratowniczej, oraz mogły posiedzieć w specjalistycznym samochodzie.

 

26.10. 2017r.   TEATRZYK "PINOKIO"

Tę bajkę zna chyba każde dziecko, jednak pewne jest, że nigdy się nie nudzi, zwłaszcza jej inscenizacje teatralne. Kolejny raz wystąpili  w naszym przedszkolu aktorzy z teatru z Krakowa. inscenizacja w ich wykonaniu wzbudzła wśród dzeici duże zainteresowanie, dzieci brały w niej aktywny udział pomagając niesfornemu pajacykowi wydostać się z kolejnych kłopotów, w które wpadał. Dzieci wspólnie z aktorami nazywały niepoprawne zachowania drewnianego chłopca i przyrzekały, że same nigdy się tak nie zachowają. Spotkanie z pajacykiem, który w końcu w nagrodę za dobre zachowanie staje się chłopcem, dzieci spędziły w miłej i twórczej atmosferze.

19.10.2017r. ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW W GR. STARSZEJ

Tego dnia w naszym oddziale odbyły się pierwsze w tym roku zajęcia otwarte dla rodziców. Zajęcia odbyły się w grupie starszej, a przeprowadziła je nauczycielka Anna Czech. Tym razem pani Ania wraz z dziećmi przygotowała dla rodziców ćwiczenia gimnastyczne prowadzone metodą opowieści ruchowej, pt. "Wycieczka do lasu". Przedszkolaki mogły zaprezentować przed rodzicami swoją sprawność ruchową podczas wielu ćwiczeń prezentowanych w formie zabaw ruchowych, takich jak: zbieranie jagód, liści, grzybów, naśladowania leśnych zwierząt czy wielu innych..

 

 

ZAJĘCIA MUZYCZE "YAMAHA"

 Pierwsze w tym roku zajęcia muzyczne ze Szkoły "Yamaha" dotyczyły instrumentów strunowych szarpanych. Gościem tych zajęć był pan Wojciech Jedliński, który zajmuje się grą na gitarze. Dzieci dzięki tym zajęciom poznały różne rodzaje gitar, mi.in. ukulele, gitarę akustyczną, bandżo oraz gitarę elektryczną. Wysłuchały również brzmienia tych instrumentów w różnych utworach muzycznych, m.in. flamenco, muzyka hawajska czy country. Dowiedziały się rownież, iż produkcją gitar zajmuje się lutnik. Zajęcia jak zawsze przebiegły w miłej i radosnej atmosferze.

 

7.11.2017r. SPOTKANIE Z POLICJANTEM

Wiedza nt. bezpieczeństwa jest niezwykle wżna w wychowaniu i edukacji dzieci . Wiele informacji na ten temat dzieci mogły uzyskać w czasie spotkania z policjantem panem Stanisławem Fleszarem. Podstawową informacją jaką przekazał on dzieciom jest to, że policjant jest po to aby pomagać ludziom. Gość omawiał temat bezpieczeństwa w różnych sytuacjach w jakich może znależć się dziecko:                                                                                                                                                     

- bezpieczne zachowanie się w czasie przebywania na placu zabaw,

- bezpieczeństwo w domu (w kuchni: zakaz dotykania noży, palników, urządzeń elektrycznych itd.)

- bezpieczeństweo w dużych sklepach ( trzymanie się rodzica za rękę, nie oddalanie się od niego)

- bezpieczeństwo na drodze ( jazda w foteliku i zapinanie pasów  w samochodzie, zakaz jeżdżenia rowerem po jezdni samemu)

- bezpieczne zabawy na podwórku w czasie zimy (nie można zjeżdżać na sankach w pobliżu ulicy, wchodzić na lód na rzekach czy stawach, ważne aby nościć elementy odblaskowe)

Pan policjant przypomniał dzieciom o zasadach korzystania z numerów alarmowych: 997, 998, 999 oraz 112. Pogadanka wzogacona została prezentacją niektórych sprzętów pomocnych w pracy policjanta, a spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęcie przy radiowozie policyjnym.

 

 

08.11.2017R - ROZŚPIEWANE "DOLANY" W PRZEDSZKOLU

Środa 08.11.2017r w naszym oddziale przy ul. Białobrzeskiej była bardzo wesołym dniem. Odwiedziła nas bowiem część członków lokalnego zespołu ludowo-obrzędowego "Dolany" w składzie: p. Krystyna Peszek, p. Ewa Baran, p. Agnieszka Stopyra, p. Stansław Cedzidło, p. Franciszek kołcz i p. Stanisław Nykiel. Goście w tradycyjnych ludowych strojach przy akompaniamencie akordeonu zaprezentowali dzieciom kilkanaście przyśpiewek i pieśni ludowych, m.in. "W moim ogródeczku", "Przybyli ułani pod okienko", "Pognała wołki", "Tam nad Wisłą", " Stoi w polu grusza", "Za górami, za lasami...", "Zagraj mi piękny Cyganie", "Tam na mostku na zielonym", "Głęboka studzienka", "Ej, z góry z góry".

Na koniec wszyscy razem zatańczyli i zaśpiewali dobrze znane "Kaczuszki" i zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. Przedstawiciele zaspołu poczęstowali dzieci pysznymi ciasteczkami i cukierkami. Goście obiecali, że wkrótce znów odwiedzą nasze przedszkole aby wspólnie pośpiewać i tym samym kultywować polskie tradycje ludowe.

Wszyscy pracownicy przedszkola przy ul. Białobrzeskiej składają serdeczne podziękowania członkom zespołu za chęć przybycia do naszej placówki. Czekamy na c.d.

 

 

 

10.11.2017r. TEATRZYK BAZYL W PRZEDSTAWIENIU "ZAGUBIONY.PL"

Dobrze nam znami aktorzy z rzeszowskiego teatru "Bazyl" zaprezentowali dzieciom przedstawienie pt."Zagubiony.pl". Głównym bohaterem spektaklu był chłopiec o imieniu Frank oraz jego przjaciólka Mary.  Mimo, iż świetnie bawił się na codzień ze swą koleżanką to jego największym marzeniem było otrzymanie pewnej gry komputerowaj. Gdy się ono spełniło, chłopiec cały czas grał na komputerze. Ten wirtualny świat wciągnął go bez reszty. Chłopiec nie chciał się już bawić z Mary, stał się dla nie niemiły, aż w końcu stwierdził, że to postaci z gry są jego najlepszymi przyjaciółmi, czym bardzo skrzywdził dziewczynkę. W czasie snu został przeniesiony do świata gry, ale szybko przekonał się, że ci bohaterowie wcale nie są jego prawdziwymi przyjaciółmi, wogóle nie są prawdziwi, są zaprogramowani, nic nie czują. Pożałował swego zachowania, wrócił do świata rzeczywistego, przeprosił swą koleżankę i zrozumiał wartość prawdziwej przyjaźni. Dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły losy chłopca. Przeżywały jego kłopoty i próbowały podpowiedziami wydostać się chłopcu z gry. Rozwiązały wspólnie z nim zagadkę "Co jest najważniejsze w świecie?" (przyjaźń) i uratowały go. 

Teatrzyk w ciekawy sposób przedstawił bardzo aktualny problem wpływu gier komputerowych na rozwoj i funkcjonownie dzieci. Ciekawa interpretacja tematu spotkała się z gorącym przyjęciem młodej widowni.

 

 

11.11.2017 r. "OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI"

Dzień 11 listopada jest jednym z najważniejszych dni dla każdego Polaka. Tego dnia 1918r. po 123 latach Polska odzyskała niepodległość. Co roku staramy się uczcić ten dzień również w naszym przedszkolu. Jak co roku delegacja dzieci z przedszkola wraz z wychowawczyniami wzięła udział w uroczystej mszy świętej, pochodzie oraz złożeniu kwiatów na Żołyńskim cmentarzu. Dzieci bardzo przeżywały tę uroczystość. Również w poszczegolnych grupach organizowane były zajęcia, które poruszały tematy patriotyczne i sprawę odzyskanie przez nasz kraj niepodległości.

11 listopad

 

 

22.11.2017. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA


Już kolejny rok z rzędu obchodziliśmy to ważne  święto w przedszkolu. Ma ono znaczenie szczególne, poneważ staramy się jako nauczyciele przekazać dzieciom wiedzę o tym, że choć są oni mali to także posiadają swoje prawa ponieważ są bardzo ważnymi członkami sppołeczeństwa. 

"Moje prawa - ważna sprawa!

Ja się prawo bawić mam.

Mam też prawo do rodziny,

żebym ngdy nie był sam!

Mogę uczyś się i pytać,

bo nie wszystko jeszcze wiem

i bezpieczny powinienem być,

aby rosnąć dzień za dniem"

 

We wszystkich grupach wiekowych zostały zorganizowane zajęcia, w których poprzez dobór odpowiednich metod i form (odp. do wieku dzieci) pracy staraliśmy się przekazać dzieciom te bardzo ważne kwestie. Mówiliśmy o prawach dzieci do: zabawy, posiadania rodziny, ochrony zdrowia, życia w pokoju, kształcenia się, swej odmienności, ochrony przed wyzyskiem, ochrony przed   przemocą.

.

 

23.11.2017r. - SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ

Tego dnia przedszkolaki z naszego oddziału odwiedziła pielęgniarka - pani Stanisława Czech. W związku z realizacją tematu kompleksowego "Dbamy o zdrowie"  pani pielęgniarka zapoznała dzieci z zasadami zdrowego stylu życia i zachęcała jednocześnie do ich przestrzegania. Oprócz tego pani Stasia przybliżyła dzieciom zawód pielęgniarki, pokazała wiele przyborów przydatnych w pracy pielęgniarki, jak też zademonstrowała pokaz pomiaru ciśnienia. Przy okazji wizyty pani Stasia przeczytała dzieciom bajkę o tematyce zdrowotnej, pt."Marysia ma ospę", a na koniec wizyty poczęstowała wszystkie przedszkolaki zdrowymi śliwkami. 

 

24.11.2017 r. - "DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA"

Obchody tego sympatycznego święta są niezwykle lubiane przez wszystkie dzieci. W ten dzień przedszkolaki przyniosły do placówki swoje ulubione przytulanki. Podczas zajęć opowiadały o tym,                   dlaczego są one dla nich takie ważne. 

Najmłodsze dzieci (maluchy)  cieszyły się tym świętem chyba najbardziej. Znajome pluszaki dodały im odwagi i pewności siebie. Dzieci miały możliwość wykonania sesji fotograficznej  w specjalnie na tę okazję przygotowanym wzorze - szablonie misia.

Dzieci z grupy średniej bawiły się z pluszakami na chuście animacyjnej, nazywały misie - bohaterów bajek dla dzieci, nazywały misiowe emocje, grały w misiowe memory, misiowe puzzle.

Również dzieci z najstarszej grupy bawiły się z misiami. Ogromny szry miś spodobał się najbardziej pani dyrektor i został jej kompanem przez cały dzień. Starszaki liczyły, czytały, tańczyły a nawet wyszły na spacer z pluszakami.

Miś pluszowy ma ogromną siłę i moc niezależnie od wieku swego właściciela. Zawsze pocieszy, doda wiary we własne siły i  umiejętności. Zostaje przy małym człowieku nawet gdy ten dorośnie.

 

                                                                                                                     

29.11.2017r. - WYCIECZKA DO REMIZY STRAŻACKIEJ W ŁAŃCUCIE

Tego dnia dzieci z grupy starszej udały się na wycieczkę do Remizy Strażackiej w Łańcucie, aby uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych dotyczących szeroko rozumianego bezpieczeństwa przeciwpożarowego i nie tylko. Zajęcia te odbyły się w sali edukacyjnej "Ognik", a poprowadził je pan Marcin Filip - strażak pracujący w tejże remizie. Dzieci podczas tych zajęć mogły obejrzeć ciekawe instruktażowe filmiki na temat właściwego zachowania podczas różnych niebezpiecznych sytuacji, wzięły też udział w mini ewakuacji podczas symulowanego pożaru. Przedszkolaki uczestniczyły ponadto w krótkim szkoleniu z zasad udzielania pierwszej pomocy, mogły też osobiście zadzwonić na telefony alarmowe i spróbować wezwać odpowiednie służby w przypadku pożaru lasu, wypadku autobusu i zderzenia dwóch pojazdów na drodze. Dzieci na koniec zajęć mogły sprawdzić zdobytą w "Ogniku" wiedzę podczas specjalnego quizu, który zdały bezbłędnie. Otrzymały tym samym certyfikaty "Ognika" za aktywny udział w zajęciach. Juz na sam koniec spotkania przedszkolaki obejrzały jeszcze ambulans, samochody strażackie, sprzęt gaśniczy i ubiór ochronny strażaków, który wzbudził duże zainteresowanie wszystkich dzieci.

Serdecznie dziękujemy panu Marcinowi i strażakom za przekazanie dzieciom tak ważnych wskazówek i cenną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego!

 

 

 31.11.2017r. - PRZEDSZKOLNE ANDRZEJKI

"Czary - mary, czary - mary

aby wróżby się speniły złóżmy dary"

Dzieci z naszego oddziału przedszkolnego złożyły dary wrzucając monety do miski z wodą. Dzięki temu mogły odbyć się zabawy i przepowiednie ukazujące przyszłość. Dzieci z wielkim przejęciem odczytywały woskowe wróżby grupowe. W kolejnych zabawach dzieciaki dowiedziały się kto pierwszy w danej grupie wyjdzie za mąż lub się ożeni, gdyż to jego but pierwszy wyszedł za próg sali. Dzieci poznawały jaki zawód będą wykonywć w przyszłości, czy czeka je szczęściei powodzenie życiowe. Do każdej wróżby podchodziły z dużym przejęciem.

 

31.11.2017r. - ZAJĘCIA OTWARTE W GRUPIE ŚREDNIEJ

W ostatni dzień listopada odbyły się zajęcia otwarte w grupie średniej. Zajęcia takie są zawsze cennym źródłem informacji dla rodziców. Rodzice mogli sami zobaczyć w jaki sposób ich pociecha funkcjonuje w grupie, jak skupia uwagę, pracuje i bawi się z innymi dziećmi. Rodzice wzięli udział w zajęciach "Hej, ślimaku wystaw rogi!" realizowanych w oparciu o Metodę Dobredo Startu M.Bogdanowicz pt. "Piosenki do rysowania". W trakcie zajęć dzieci utrwaliły wiadomośći o domach zwierząt oraz zjawisku zasypiania niektórych z nich na okres zimy. Wykonując ćwiczenia ruchowe i manualne do śpiewanej piosenki doskonaliły koordynację ruchowo - słuchowo - wzrokową. Na koniec mogły dać wyraz własnej twórczości artystycznej wykonując ślimaka z masy solnej. 

 

06.12.2017 r. MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU.

Kto z nas nie lubi dostawać prezentów? Wszyscy lubimy, a najbardziej dzieci, które  mocno wierzą w pewnego starszego, brodatego i bardzo dobrego pana, który przynosi im upominki.

Trzeba spełnić kilka warunków : przede wszystkim być grzecznym, choć jak się okazuje nawet i mniej grzeczni też zawsze coś od tego Świętego otrzymują.

Dzieci z niecierpliwością czekają na jego wizytę przez cały rok, a gdy zbliża się okres świąteczny bardzo się starają aby na te prezenty zasłużyć. I w tym roku Św. Mikołaj odwiedził dzieci z przedszkola przy ul. Białobrzeskiej. Po przywitaniu go wierszami i piosenkami na jego cześć, wszystkie dzieci otrzymały upragnoine prezenty. Aniołki sprawnie pomagały Mikołajowi, a Diabełek niestety był bezrobotny. 

Nie obyło się oczywiście bez sesji fotograficznej.

Dziękujemy Mikołajowi za prezenty i wizytę i zapraszamy za rok !!!

 

Image result for mikołaj

 

15.12.2017 R. - TEATRZYK "PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK"

           Na ten dzień dzieci czekały od dawna. Wyjazdy na teatrzyki do MCK w Leżajsku zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem przedszkolaków. Przedstawienie "Plastusiowy pamiętnik" okazało się  świetnie przygotowanym spektaklem tak ze strony gry aktorów teatru z Wrocławia, świetną scenografią jak i muzyką dopełniającą całości przedstawienia. Dzieci zostały przeniesione w zaczarowany i czasami dziwny świat tornistra małej uczennicy Tosi, gdzie przeżywały przygody plastelinowego ludzika, jego towarzyszy z piornika: myszki, ołowka, stalówek, nożyczek itd. Dzieci wspólnie z gł,ownym bohaterem rozwiązywały problemy szklonych przyborów dziewczynki i samych dzieci występujących w przedstawieniu. Emocje wywałane w czasie przedstawienia towarzyszyły dzieciom jeszcze podczas ich powrotu do przedszkola.

 

21.12. 2017r. - "Wolny czas - bajek czas"

          Święta coraz bliżej, więc i przedszkolaki mając nieco więcej czasu wolnego zostały zaproszone na projekcję bajki "Barbie w Wigilijnej Opowieści". Bajka ta okazała się ciepłą adaptacją klasycznego dzieła K. Dickensa pełną radości, świątecznych kolęd i pięknych strojów. Jednak przede wszystkim ukazała dzieciom, jak niezwykłą moc mają święta - moc zmiany ludzkich serc. Barbie wystąpiła w roli Eden Starling, pięknej gwiazdy londyńskiego teatru. Razem ze swoim rozpieszczonym kotem Eden samolubnie próbowała zmusić wszystkich aktorów, aby razem z nią pracowali w Święta. Nawet jej przyjaciółka z dzieciństwa nie potrafiła nakłonić sławnej aktorki do zmiany zdania. Jednak trzy świąteczne zjawy zabiorą Eden w zaczarowaną podróż w czasie, która otworzy jej serce i sprawi, że poczuje magię Świąt i nauczy się radości dawania. Bajka ta wyzwoliła małą część magii wśród dzieci.

 

Image result for barbie wigilijna opowieść grafika