Przedszkole w Żołyni

 

Nawigacja

Aktualności Kadra przedszkola Informacje o oddziale Rada rodziców

Oddział Białobrzeska

 

WYDARZENIA Z ODDZIAŁU PRZY UL. BIAŁOBRZESKIEJ

W ROKU SZKOLNYM 2017/2018:

 

 

12.09.2017r.    WYCIECZKA NA POBLISKIE SKRZYŻOWANIE

 W ramach realizacji tematu zajęć dotyczącego bezpieczeństwa na drodze dzieci wraz z nauczycielkami udały się na pobliskie skrzyżowanie w celu praktycznego wykorzystania wiedzy o zasadach poruszania się po drodze, którą zdobywały na wcześniejszych zajęciach. Przedszkolaki z uwagą obserwowały jezdnię, poruszających się po niej użytkowników pieszych i zmotoryzowanych, znaki drogowe i po upewnieniu się, że nic im nie zagraża przemaszerowały na jej drugą stronę. 

 

26.09.2017r.   PIERWSZA POMOC Z RATOWNIKAMI Z PCK Z NOWEJ SARZYNY

Życie to najwiekszy skarb jaki posiadamy, ważne jest aby już od najmłodszych lat chronić je oraz przekazywać wiedzę w jaki sposób możemy pomóc komuś kto tej pomocy potrzebuje. Mogły o tym przekonać się i nasze przedszkolaki podczas szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przeprowadzonego w naszym przedszkolu w dniu 26 września.W trakcie ciekawie i fachowo przeprowadzonego  szkolenia dzieciaki zapoznały się z wszystkimi kolejnymi etapami wzywania pomocy w sytuacji znalezienia nieprzytomnej osoby. Zapoznały się z ważniejszymi elementami  wyposażenia torby ratownika i przeznaczeniem poszczególnych urządzeń. Zaprzyjźniły się z młodym jeszcze psem - członkiem ekipy ratowniczej, oraz mogły posiedzieć w specjalistycznym samochodzie.

 

26.10. 2017r.   TEATRZYK "PINOKIO"

Tę bajkę zna chyba każde dziecko, jednak pewne jest, że nigdy się nie nudzi, zwłaszcza jej inscenizacje teatralne. Kolejny raz wystąpili  w naszym przedszkolu aktorzy z teatru z Krakowa. inscenizacja w ich wykonaniu wzbudzła wśród dzeici duże zainteresowanie, dzieci brały w niej aktywny udział pomagając niesfornemu pajacykowi wydostać się z kolejnych kłopotów, w które wpadał. Dzieci wspólnie z aktorami nazywały niepoprawne zachowania drewnianego chłopca i przyrzekały, że same nigdy się tak nie zachowają. Spotkanie z pajacykiem, który w końcu w nagrodę za dobre zachowanie staje się chłopcem, dzieci spędziły w miłej i twórczej atmosferze.

19.10.2017r. ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW W GR. STARSZEJ

Tego dnia w naszym oddziale odbyły się pierwsze w tym roku zajęcia otwarte dla rodziców. Zajęcia odbyły się w grupie starszej, a przeprowadziła je nauczycielka Anna Czech. Tym razem pani Ania wraz z dziećmi przygotowała dla rodziców ćwiczenia gimnastyczne prowadzone metodą opowieści ruchowej, pt. "Wycieczka do lasu". Przedszkolaki mogły zaprezentować przed rodzicami swoją sprawność ruchową podczas wielu ćwiczeń prezentowanych w formie zabaw ruchowych, takich jak: zbieranie jagód, liści, grzybów, naśladowania leśnych zwierząt czy wielu innych..

 

 

ZAJĘCIA MUZYCZE "YAMAHA"

 Pierwsze w tym roku zajęcia muzyczne ze Szkoły "Yamaha" dotyczyły instrumentów strunowych szarpanych. Gościem tych zajęć był pan Wojciech Jedliński, który zajmuje się grą na gitarze. Dzieci dzięki tym zajęciom poznały różne rodzaje gitar, mi.in. ukulele, gitarę akustyczną, bandżo oraz gitarę elektryczną. Wysłuchały również brzmienia tych instrumentów w różnych utworach muzycznych, m.in. flamenco, muzyka hawajska czy country. Dowiedziały się rownież, iż produkcją gitar zajmuje się lutnik. Zajęcia jak zawsze przebiegły w miłej i radosnej atmosferze.

 

7.11.2017r. SPOTKANIE Z POLICJANTEM

Wiedza nt. bezpieczeństwa jest niezwykle wżna w wychowaniu i edukacji dzieci . Wiele informacji na ten temat dzieci mogły uzyskać w czasie spotkania z policjantem panem Stanisławem Fleszarem. Podstawową informacją jaką przekazał on dzieciom jest to, że policjant jest po to aby pomagać ludziom. Gość omawiał temat bezpieczeństwa w różnych sytuacjach w jakich może znależć się dziecko:                                                                                                                                                     

- bezpieczne zachowanie się w czasie przebywania na placu zabaw,

- bezpieczeństwo w domu (w kuchni: zakaz dotykania noży, palników, urządzeń elektrycznych itd.)

- bezpieczeństweo w dużych sklepach ( trzymanie się rodzica za rękę, nie oddalanie się od niego)

- bezpieczeństwo na drodze ( jazda w foteliku i zapinanie pasów  w samochodzie, zakaz jeżdżenia rowerem po jezdni samemu)

- bezpieczne zabawy na podwórku w czasie zimy (nie można zjeżdżać na sankach w pobliżu ulicy, wchodzić na lód na rzekach czy stawach, ważne aby nościć elementy odblaskowe)

Pan policjant przypomniał dzieciom o zasadach korzystania z numerów alarmowych: 997, 998, 999 oraz 112. Pogadanka wzogacona została prezentacją niektórych sprzętów pomocnych w pracy policjanta, a spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęcie przy radiowozie policyjnym.

 

 

08.11.2017R - ROZŚPIEWANE "DOLANY" W PRZEDSZKOLU

Środa 08.11.2017r w naszym oddziale przy ul. Białobrzeskiej była bardzo wesołym dniem. Odwiedziła nas bowiem część członków lokalnego zespołu ludowo-obrzędowego "Dolany" w składzie: p. Krystyna Peszek, p. Ewa Baran, p. Agnieszka Stopyra, p. Stansław Cedzidło, p. Franciszek kołcz i p. Stanisław Nykiel. Goście w tradycyjnych ludowych strojach przy akompaniamencie akordeonu zaprezentowali dzieciom kilkanaście przyśpiewek i pieśni ludowych, m.in. "W moim ogródeczku", "Przybyli ułani pod okienko", "Pognała wołki", "Tam nad Wisłą", " Stoi w polu grusza", "Za górami, za lasami...", "Zagraj mi piękny Cyganie", "Tam na mostku na zielonym", "Głęboka studzienka", "Ej, z góry z góry".

Na koniec wszyscy razem zatańczyli i zaśpiewali dobrze znane "Kaczuszki" i zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. Przedstawiciele zaspołu poczęstowali dzieci pysznymi ciasteczkami i cukierkami. Goście obiecali, że wkrótce znów odwiedzą nasze przedszkole aby wspólnie pośpiewać i tym samym kultywować polskie tradycje ludowe.

Wszyscy pracownicy przedszkola przy ul. Białobrzeskiej składają serdeczne podziękowania członkom zespołu za chęć przybycia do naszej placówki. Czekamy na c.d.

 

 

 

10.11.2017r. TEATRZYK BAZYL W PRZEDSTAWIENIU "ZAGUBIONY.PL"

Dobrze nam znami aktorzy z rzeszowskiego teatru "Bazyl" zaprezentowali dzieciom przedstawienie pt."Zagubiony.pl". Głównym bohaterem spektaklu był chłopiec o imieniu Frank oraz jego przjaciólka Mary.  Mimo, iż świetnie bawił się na codzień ze swą koleżanką to jego największym marzeniem było otrzymanie pewnej gry komputerowaj. Gdy się ono spełniło, chłopiec cały czas grał na komputerze. Ten wirtualny świat wciągnął go bez reszty. Chłopiec nie chciał się już bawić z Mary, stał się dla nie niemiły, aż w końcu stwierdził, że to postaci z gry są jego najlepszymi przyjaciółmi, czym bardzo skrzywdził dziewczynkę. W czasie snu został przeniesiony do świata gry, ale szybko przekonał się, że ci bohaterowie wcale nie są jego prawdziwymi przyjaciółmi, wogóle nie są prawdziwi, są zaprogramowani, nic nie czują. Pożałował swego zachowania, wrócił do świata rzeczywistego, przeprosił swą koleżankę i zrozumiał wartość prawdziwej przyjaźni. Dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły losy chłopca. Przeżywały jego kłopoty i próbowały podpowiedziami wydostać się chłopcu z gry. Rozwiązały wspólnie z nim zagadkę "Co jest najważniejsze w świecie?" (przyjaźń) i uratowały go. 

Teatrzyk w ciekawy sposób przedstawił bardzo aktualny problem wpływu gier komputerowych na rozwoj i funkcjonownie dzieci. Ciekawa interpretacja tematu spotkała się z gorącym przyjęciem młodej widowni.

 

 

11.11.2017 r. "OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI"

Dzień 11 listopada jest jednym z najważniejszych dni dla każdego Polaka. Tego dnia 1918r. po 123 latach Polska odzyskała niepodległość. Co roku staramy się uczcić ten dzień również w naszym przedszkolu. Jak co roku delegacja dzieci z przedszkola wraz z wychowawczyniami wzięła udział w uroczystej mszy świętej, pochodzie oraz złożeniu kwiatów na Żołyńskim cmentarzu. Dzieci bardzo przeżywały tę uroczystość. Również w poszczegolnych grupach organizowane były zajęcia, które poruszały tematy patriotyczne i sprawę odzyskanie przez nasz kraj niepodległości.

11 listopad

 

 

22.11.2017. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA


Już kolejny rok z rzędu obchodziliśmy to ważne  święto w przedszkolu. Ma ono znaczenie szczególne, poneważ staramy się jako nauczyciele przekazać dzieciom wiedzę o tym, że choć są oni mali to także posiadają swoje prawa ponieważ są bardzo ważnymi członkami sppołeczeństwa. 

"Moje prawa - ważna sprawa!

Ja się prawo bawić mam.

Mam też prawo do rodziny,

żebym ngdy nie był sam!

Mogę uczyś się i pytać,

bo nie wszystko jeszcze wiem

i bezpieczny powinienem być,

aby rosnąć dzień za dniem"

 

We wszystkich grupach wiekowych zostały zorganizowane zajęcia, w których poprzez dobór odpowiednich metod i form (odp. do wieku dzieci) pracy staraliśmy się przekazać dzieciom te bardzo ważne kwestie. Mówiliśmy o prawach dzieci do: zabawy, posiadania rodziny, ochrony zdrowia, życia w pokoju, kształcenia się, swej odmienności, ochrony przed wyzyskiem, ochrony przed   przemocą.

.

 

23.11.2017r. - SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ

Tego dnia przedszkolaki z naszego oddziału odwiedziła pielęgniarka - pani Stanisława Czech. W związku z realizacją tematu kompleksowego "Dbamy o zdrowie"  pani pielęgniarka zapoznała dzieci z zasadami zdrowego stylu życia i zachęcała jednocześnie do ich przestrzegania. Oprócz tego pani Stasia przybliżyła dzieciom zawód pielęgniarki, pokazała wiele przyborów przydatnych w pracy pielęgniarki, jak też zademonstrowała pokaz pomiaru ciśnienia. Przy okazji wizyty pani Stasia przeczytała dzieciom bajkę o tematyce zdrowotnej, pt."Marysia ma ospę", a na koniec wizyty poczęstowała wszystkie przedszkolaki zdrowymi śliwkami. 

 

24.11.2017 r. - "DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA"

Obchody tego sympatycznego święta są niezwykle lubiane przez wszystkie dzieci. W ten dzień przedszkolaki przyniosły do placówki swoje ulubione przytulanki. Podczas zajęć opowiadały o tym,                   dlaczego są one dla nich takie ważne. 

Najmłodsze dzieci (maluchy)  cieszyły się tym świętem chyba najbardziej. Znajome pluszaki dodały im odwagi i pewności siebie. Dzieci miały możliwość wykonania sesji fotograficznej  w specjalnie na tę okazję przygotowanym wzorze - szablonie misia.

Dzieci z grupy średniej bawiły się z pluszakami na chuście animacyjnej, nazywały misie - bohaterów bajek dla dzieci, nazywały misiowe emocje, grały w misiowe memory, misiowe puzzle.

Również dzieci z najstarszej grupy bawiły się z misiami. Ogromny szry miś spodobał się najbardziej pani dyrektor i został jej kompanem przez cały dzień. Starszaki liczyły, czytały, tańczyły a nawet wyszły na spacer z pluszakami.

Miś pluszowy ma ogromną siłę i moc niezależnie od wieku swego właściciela. Zawsze pocieszy, doda wiary we własne siły i  umiejętności. Zostaje przy małym człowieku nawet gdy ten dorośnie.

 

                                                                                                                     

29.11.2017r. - WYCIECZKA DO REMIZY STRAŻACKIEJ W ŁAŃCUCIE

Tego dnia dzieci z grupy starszej udały się na wycieczkę do Remizy Strażackiej w Łańcucie, aby uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych dotyczących szeroko rozumianego bezpieczeństwa przeciwpożarowego i nie tylko. Zajęcia te odbyły się w sali edukacyjnej "Ognik", a poprowadził je pan Marcin Filip - strażak pracujący w tejże remizie. Dzieci podczas tych zajęć mogły obejrzeć ciekawe instruktażowe filmiki na temat właściwego zachowania podczas różnych niebezpiecznych sytuacji, wzięły też udział w mini ewakuacji podczas symulowanego pożaru. Przedszkolaki uczestniczyły ponadto w krótkim szkoleniu z zasad udzielania pierwszej pomocy, mogły też osobiście zadzwonić na telefony alarmowe i spróbować wezwać odpowiednie służby w przypadku pożaru lasu, wypadku autobusu i zderzenia dwóch pojazdów na drodze. Dzieci na koniec zajęć mogły sprawdzić zdobytą w "Ogniku" wiedzę podczas specjalnego quizu, który zdały bezbłędnie. Otrzymały tym samym certyfikaty "Ognika" za aktywny udział w zajęciach. Juz na sam koniec spotkania przedszkolaki obejrzały jeszcze ambulans, samochody strażackie, sprzęt gaśniczy i ubiór ochronny strażaków, który wzbudził duże zainteresowanie wszystkich dzieci.

Serdecznie dziękujemy panu Marcinowi i strażakom za przekazanie dzieciom tak ważnych wskazówek i cenną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego!

 

 

 31.11.2017r. - PRZEDSZKOLNE ANDRZEJKI

"Czary - mary, czary - mary

aby wróżby się speniły złóżmy dary"

Dzieci z naszego oddziału przedszkolnego złożyły dary wrzucając monety do miski z wodą. Dzięki temu mogły odbyć się zabawy i przepowiednie ukazujące przyszłość. Dzieci z wielkim przejęciem odczytywały woskowe wróżby grupowe. W kolejnych zabawach dzieciaki dowiedziały się kto pierwszy w danej grupie wyjdzie za mąż lub się ożeni, gdyż to jego but pierwszy wyszedł za próg sali. Dzieci poznawały jaki zawód będą wykonywć w przyszłości, czy czeka je szczęściei powodzenie życiowe. Do każdej wróżby podchodziły z dużym przejęciem.

 

31.11.2017r. - ZAJĘCIA OTWARTE W GRUPIE ŚREDNIEJ

W ostatni dzień listopada odbyły się zajęcia otwarte w grupie średniej. Zajęcia takie są zawsze cennym źródłem informacji dla rodziców. Rodzice mogli sami zobaczyć w jaki sposób ich pociecha funkcjonuje w grupie, jak skupia uwagę, pracuje i bawi się z innymi dziećmi. Rodzice wzięli udział w zajęciach "Hej, ślimaku wystaw rogi!" realizowanych w oparciu o Metodę Dobredo Startu M.Bogdanowicz pt. "Piosenki do rysowania". W trakcie zajęć dzieci utrwaliły wiadomośći o domach zwierząt oraz zjawisku zasypiania niektórych z nich na okres zimy. Wykonując ćwiczenia ruchowe i manualne do śpiewanej piosenki doskonaliły koordynację ruchowo - słuchowo - wzrokową. Na koniec mogły dać wyraz własnej twórczości artystycznej wykonując ślimaka z masy solnej. 

 

06.12.2017 r. MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU.

Kto z nas nie lubi dostawać prezentów? Wszyscy lubimy, a najbardziej dzieci, które  mocno wierzą w pewnego starszego, brodatego i bardzo dobrego pana, który przynosi im upominki.

Trzeba spełnić kilka warunków : przede wszystkim być grzecznym, choć jak się okazuje nawet i mniej grzeczni też zawsze coś od tego Świętego otrzymują.

Dzieci z niecierpliwością czekają na jego wizytę przez cały rok, a gdy zbliża się okres świąteczny bardzo się starają aby na te prezenty zasłużyć. I w tym roku Św. Mikołaj odwiedził dzieci z przedszkola przy ul. Białobrzeskiej. Po przywitaniu go wierszami i piosenkami na jego cześć, wszystkie dzieci otrzymały upragnoine prezenty. Aniołki sprawnie pomagały Mikołajowi, a Diabełek niestety był bezrobotny. 

Nie obyło się oczywiście bez sesji fotograficznej.

Dziękujemy Mikołajowi za prezenty i wizytę i zapraszamy za rok !!!

 

Image result for mikołaj

 

15.12.2017 R. - TEATRZYK "PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK"

           Na ten dzień dzieci czekały od dawna. Wyjazdy na teatrzyki do MCK w Leżajsku zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem przedszkolaków. Przedstawienie "Plastusiowy pamiętnik" okazało się  świetnie przygotowanym spektaklem tak ze strony gry aktorów teatru z Wrocławia, świetną scenografią jak i muzyką dopełniającą całości przedstawienia. Dzieci zostały przeniesione w zaczarowany i czasami dziwny świat tornistra małej uczennicy Tosi, gdzie przeżywały przygody plastelinowego ludzika, jego towarzyszy z piornika: myszki, ołowka, stalówek, nożyczek itd. Dzieci wspólnie z gł,ownym bohaterem rozwiązywały problemy szklonych przyborów dziewczynki i samych dzieci występujących w przedstawieniu. Emocje wywałane w czasie przedstawienia towarzyszyły dzieciom jeszcze podczas ich powrotu do przedszkola.

 

21.12. 2017r. - "Wolny czas - bajek czas"

          Święta coraz bliżej, więc i przedszkolaki mając nieco więcej czasu wolnego zostały zaproszone na projekcję bajki "Barbie w Wigilijnej Opowieści". Bajka ta okazała się ciepłą adaptacją klasycznego dzieła K. Dickensa pełną radości, świątecznych kolęd i pięknych strojów. Jednak przede wszystkim ukazała dzieciom, jak niezwykłą moc mają święta - moc zmiany ludzkich serc. Barbie wystąpiła w roli Eden Starling, pięknej gwiazdy londyńskiego teatru. Razem ze swoim rozpieszczonym kotem Eden samolubnie próbowała zmusić wszystkich aktorów, aby razem z nią pracowali w Święta. Nawet jej przyjaciółka z dzieciństwa nie potrafiła nakłonić sławnej aktorki do zmiany zdania. Jednak trzy świąteczne zjawy zabiorą Eden w zaczarowaną podróż w czasie, która otworzy jej serce i sprawi, że poczuje magię Świąt i nauczy się radości dawania. Bajka ta wyzwoliła małą część magii wśród dzieci.

 

Image result for barbie wigilijna opowieść grafika

 

15, 17, 19 01. 2018r. - "ŚWIĘTO BABCI I DZIADZIA W PRZEDSZKOLU"

Druga połowa stycznia to w przedszkolu szczególny czas, a to za sprawą hucznie obchodzonego w placówce Dnia Babci i Dziadzia. Jak co roku, tak i w tym przedszkolaki ze wszystkich grup wspólnie z wychowawczuniami oraz panią prowadzącą w przedszkolu zaj. z rytmiki przygotowały przedstawienia dla swoich dziadków.

Na pierwszy ogień poszły "doświadczone" starszaki. Zaprezentowały zgromadzonym w sali gościom wiersze, piosenki, tańce i inscenizacje, których tematem przewodnim była rola babć i dziadziów w wychowaniu małych dzieci. Przedszkolaki przebrane za postacie z bajek  recytując piękne wiersze dla przybyłych gość idały wyraz swej miłości i wdzięczności dla nich. 

Kolejną grupą przyjmującą gości były średniaki. Dzieci z tej grupy zaprezentowały zebranym dwie inscenizacje"Opowieści babci i dziadzia" oraz "Opowieść o guzikach". Dzieci  świetnie zatańczyły do piosenki "Dziadek z wąsem",  bardzo wczuły się w swe role, za co zostały nagrodzone gromkimi brawami. Jednym z najbardziej wzruszających momentów było jak zwykle odśpiewanie przez wnuczków "Sto lat" i wręczenie laurek.

"Wisienką na torcie" okazał się jak zwykle występ najmłodszej grupy. Maluszki przebrane za skrzatów, śnieżynki, bałwanki i Panią zimę wyczarowały niesamowity nastrój. Ich często nieporadne jeszcze wystąpienia wywołały uśmiech i łzy wzruszenia wsród babć i i dziadziów.

Wszystkie występy przedszkolaków zakończyły się odśpiewaniem dla zebranych gości "Sto lat" i wręczeniem laurek lub drobnych upominków. Seniorzy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przy kawie i herbacie, a i dla dzieciaków czekała słodka nagroda za włożony trud w wystąpieniach. Jedni i drudzy uśmiechnięci udali się do swych domów.

Dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadziom za przybycie, oraz wszystkim zaangażowanym rodzicom za pomoc w zorganizowaniu przyjęcia gości.

 

23.01.2018r. - "ZABAWA KARNAWAŁOWA"

"Powiedziała mi to Maja

i powiedział mi to Krzyś,

że w naszym przedszkolu 

bal karnawałowy mamy dziś."

Po emocjach związanych z obchodami Święta Babci i Dziadzia przedszkolaki doczekały się dnia, w którym mogły tańczyć i bawić się do woli. Na salach przedszkolnych stawiły się pięknie wystrojone księżniczki i królewny,                Myszki Miki, Czerwone Kapturki, Pszczółki, Skrzaty, Krasnoludki, Spidermany, kowboje, ninja, Batmany i inni goście. Zabawom, tańcom, konkursom nie było końca. Największym powodzeniem cieszyły się piosenki "Olimpiada w Jarzynowie" oraz "Gruszka jak pietruszka".

W wesołych pląsach uczestniczyły również wychowawczynie,

które w ten dzień zamieniły się w Kopciuszka (pani dyrektor), Myszkę Miki (pani Ania), Czarownicą (pani Dorotka) i Śnieżkę (pani Renia).  

Aby nabrać sił do dalszej zabawy dzieci częstowały się przygotowanymi przez rodziców frykasami. Na pamiątkę otrzymały balony służące do dekoracji sal.

 

"ZIMOWE SPACERY"

Mając na uwadze zdrowie naszych podopiecznych staramy się jak najczęściej wychodzić na świeże powietrze. Dzieci cieszą się każdą pogodą i zawsze miło spędzają czas. Zwłaszcza podczas zimowych spacerów czeka ich wiele atrakcji. Podczas takich wycieczek często udajemy się nad pobliski zbiornik wodny, gdzie dzieci z bezpiecznej odległości obserwują dokarmiane dzikich kaczek, których czasami jest nawet kilkadziesiąt. Ponieważ zima dostarczyła sporo śnieżnego puchu podczas jednego ze spacerów starszaki ozdobiły przedszkolny ogród ustawiając w nim kilku nowych gości - bałwanów, a przy okazji obrzucając się śnieżkami.

 

 

02.2018 r. - "ZIMOWE ZAJĘCIA OTWARTE  - gr. średnia"

 

 

26.02.2018 r. - "ZAJĘCIA MUZYCZNE YAMAHA CZ.III"

Kolejne już w naszym przedszkolu zajęcia muzyczne dotyczyłytańca, a dokładnie street dance'a. Gościem spotkania był pan Mateusz Dragan, który od pierwszych chwil złapał świetny kontakt z dziećmi zapraszając ich do aktywności na zająciach i do wspólnego tancu. Dzieci żywiołowo reagowały na popisy tancerza prezentującego m.in. Hip Hop, Breakdance i Popping. Były to jedne z najgłośniej oklaskiwanych zajęć.

Image result for taniec nowoczesny grafika

 

03. 2018 r. - "ZAJĘCIA OTWARTE - gr. młodsza"

Na zajęciach otwartych w grupie młodszej  nasi najmłodsi koledzy próbowali poradzić sobie z zabawami i zadaniami, jakie przygotowała dla nich ich wychowawczyni p. Krystyna Natońska. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i werwą brały udział w zabawach nawiązujących do tematu zajęć tj. figur geometrycznych. Na koniec dzieciaki przy użyciu poznanych figur geometrycznych wykonały "Figurowego pajacyka, a prace zaprezentowały przybyłym rodzicom. 

 

Image result for figury geometryczne grafika

 

 

"CAŁY CZAS CZYTAMY DZIECIOM..."

Zachęcamy w dalszym ciągu rodziców naszych przedszkolaków do włączenia się w akcję "Cała Polska Czyta Dzieciom".  Czytanie rozwija - o tym fakcie wiedzą wszyscy, więc zapraszamy rodziców do odwiedzenia naszego przedszkola w nieco innym charakterze niż zazwyczaj i sprawienia swą obecnościa radości dzieciom.

Image result for książka grafika

 

21.03.2018r. - "PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY"

Tego dnia przedszkolaki z naszego oddziału obchodziły pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Świętowanie  tego dnia było również okazją do zaproszenia do naszego oddziału uczniów klasy 1 Szkoły Podstawowej nr 2 z Żołyni wraz z wychowawczynią - panią Lucyną Dudek. Przedszkolaki wraz z dziećmi ze szkoły mogły powspominać wspólny pobyt w przedszkolu, jak też wziąć udział we wspólnych zabawach zorganizowanych przez nauczycielkę Annę Czech, pod hasłem "Wiosenne zgadywanki". Spotkanie rozpoczął krótki występ artystyczny grupy starszaków, na który składała się inscenizacja, pt. "Jak kogucik Koralik budził las", w której dzieci wykazując się swoimi umiejętnościami aktorskimi, wcieliły się w role zwierząt, wiosennych kwiatów, pani Wiosny, deszczu i słońca. Po części artystycznej przedszkolaki wraz z dziećmi ze szkoły przystąpiły do wspólnych zabaw, których tematyka związana była oczywiście z nadejściem wiosny. Wszystkie dzieci dzielnie wykonywały przygotowane zadania, takie jak: szukanie skojarzeń do wiosny, rozwiązywanie  wiosennych zagadek, quizów, krzyżówki, układanie puzzli, wykonanie postaci Pani Wiosny czy też zabawy ruchowe pozwalające na odrobinę rywalizacji. Dzieci ze szkoły wraz z panią L. Dudek także wzbogaciły scenariusz zajęć  w wesołe, muzyczne zabawy i zagadki, przy których także wszyscy wspaniale się bawili. Jak nakazuje tradycja - ostatnim punktem spotkania, był oczywiście wspólny wymarsz wszystkich dzieci nad Tamę i symboliczne pożegnanie zimy połączone z topieniem kukły Marzanny.

To wspólne wiosenne spotkanie dobiegło końca i z pewnością długo będzie jeszcze wspominane przez wszystkich jego uczestników.

 

TEATRZYK "PRZYGODY BALTAZARA GĄBKI I SMOKA WAWELSKIEGO"

Przedstawienie to przygotowane zostało przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji.okazało się nową wersją znanej dzieciom bajki. Historia zaczęła sie w momencie gdy mieszkańcy Krakowa dowiedzieli się o porwaniu profesora Baltazara Gąbki - wybitnego badacza latających żab, przez zbirów króla Krainy Deszczowców.

Wielki przyjaciel uprowadzonego - książe Krak namówił Smoka Wawelskiego aby wraz z kucharzem Bartolinim wyruszyli z akcją ratunkową. W ślad za nimi podążał tajemniczy szpieg z Krainy Deszczowców, który przez całą podróż próbował utrudnić i spowolnić pościg. Bohaterowie przeżywali wiele ciekawych przygód, ale przyjaźń i dobro pozwoliły im pokonać wszystkie przeszkody. Opowieść była pełna humoru i zabawnych sytuacji, a dopełnieniem gry aktorów były barwne kostiumy, piękna oprawa muzyczna i bogata scenografia.

 

Image result for obrazki przygody baltazara gąbki

 

"WIOSENNE SPACERY - ODWIEDZAMY PTAKI"

"Marcowe słoneczko roztopiło śniegi, budzą się pierwiosnki kwitną przebiśniegi...

Marcowe słoneczko wiosnę nam przyniesie, już ćwierkają o tym ptaki w całym lesie...

Za chwilę zimę pożegnamy już, powracają kaczki wiosna już tuż-tuż".

Wraz ze stopieniem śniegów i nieco wyższą temperaturą na zewnątrz wybraliśmy się wrza z naszymi przedszkolakami na spacer nadpobliski zbiornik wodny -Tama. Jak niosła wieść gminna powróciła tam para pięknych łabędzi. Dzieci zaopatrzone w poczęstunek dla przybyszów  dzielnie maszerowały nad wodę . Mieliśmy szczęście bo oprócz dostojnych łabędzi mogliśmy podziwiać również dziki kaczki. Panie wychowawczynie dokarmiły "gości" a dzieci obserwowały i cieszyły tym spotkaniem.

 

Image result for obrazki łabędzie

 

 

12.04. "ODWIEDZINY PAŃ Z BIBLIOTEKI"

Tego dnia odwiedziły nasz oddział panie M. Babiarz i A. Niemiec  z Biblioteki Publicznej w Żołyni. 

Tak jak w przypadku wcześniejszych spotkań panie przybyły do nas z zestawami książek dla przedszkolaków. Tematy czytanych bajek nawiązywały do tematu tygodnia realizowanego w przedszkolu    tj. "Wiosna na wsi". Dzieci z grupy starszej i średniej słuchały bajek: "Kocia kicia w bibliotece", oraz "Powtórka z wiejskiego podwórka", zaś najmłodsze przedszkolaki - "Najmłodsza dżokejka" i "Zosia i jej zwierzątko". Dzieci mogły poznać nowe wiadomości nt. zwierząt gospodarskich: dlaczego świnia ryje? skąd ludzie mają wełnę? jak klekocze dziób bociana? itd.

 

Image result for obrazek wiejskiego podwórka

 

 

16.04 "ZAJĘCIA MUZYCZNE YAMAHA CZ.IV"

Tematem muzycznym omawianym na kolejnym spotkaniu były akordeony i ich rodzaje oraz specyfika gry na nich. Specjalnym gościem spotkania był Pan M. Mucha - muzyk grający na scenach na całym świecie. W ciekawy sposób wraz z drugim prowadzącym  zapoznali dzieci z różnymi rodzajami akordeonów: melodyką, akordeonem guzikowym, klawiszowym, basowym. Dzieci dowiedziały się co to ustnik, miech, znaczenia białych i czarnych guzików i klawiszy w instrumentach, sposobów wydobywania akordów, grania basów. Jak zwykle dzieci mogły wysłuchać utworów granych na poszczególnych instrumentach, śpiewać znane utwoty i oczywiścire dobrze się bawić, bo o to przecież przede wszystkim chodzi.

 

Image result for akordeon guzikowy obrazki

 

 

19.04.2018r. - TEATRZYK "GUCIO ZACZAROWANY"

Teatr Bajek ze Starego Sącza już po raz kolejny odwiedził nasze przedszkole z pięknym przedstawieniem. Tym razem dzieci miały możliwość obejrzenia przedstawienia, w którym bohaterami były kukiełki. Główny bohater to Gucio, chłopiec który nie lubił wysiłku, nie lubił chodzić di szkoły i uczyć się, ani pracować. Był po prostu leniem. Aby móc przekonać się jak ważna jest dla człowieka praca, został zamieniony w małego owada - muchę. Przeniesiony do świata owadów czuł się samotny i zaczął tęsknić za domem i szkołą. Spotykając kolejne owady i zwierzęta zauważył, że każde z nich wykonuje ważną pracę. Kret - zjada robaki, ptaki - zjadają z drzew szkodniki, dżdżownica - spulchnia glebę, a pszczoła zapyla kwiaty i robi miód. gucio zrozumiał, że źle postępował, w nagrodę został odmieniony i wrócił do swego domu. Od tego czasu cenił prace]ę, uczył się pilnie, oraz dokarmiał zwierzęta w okresie zimy. 

Po zakończonym przedstawieniu dzieci miały okazję porozmawiać z aktorami, opowiedzieć swoje wrażenia, oraz wypowiedzieć się nt. morału bajki.

 

Image result for owady obrazki dla dzieci mucha

 

04.06 - ZAJĘCIA MUZYCZNE "YAMAHA"

Zajęcia muzyczne na temat inastrumentów perkusyjnych poprowadział dal dzieci p. Robert Wilczawski. Dzieci przypomniały sobie nazwy i brzmienie znanych instrumentów taich jak: perkusja ( werbel, hajhet, tom-tom, talerze perkusyjne, werbel), perkusja elektryczna oraz poznaly nowe. Przedszkolaki mogły spróbować gry na nowych dla nich instrumentach takich jak: dzwonki, ksylofon, rototomy czy dżemke (bębenek afrykański).

Były to ostatnie z zaj. muzycznych prowadzonych w naszym przedszkolu przez Szkołę Muzyczną "Yamaha" w tym roku. 

Do zobaczenia w nowym roku szkolnym.