Przedszkole w Żołyni

 

Nawigacja

Aktualności Kadra przedszkolna Informacje o oddziale Rada rodziców

Oddział Górska

Aktualności

 

 

WITAMY W NOWYM ROKU PRZEDSZKOLNYM

2018/ 2019

 

 

Wydarzenia z naszego przedszkola:

 

1. DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

       20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji w naszym przedszkolu zorganizowane zostały zabawy i mini dyskoteka dla dzieci.  Dzieci uczestniczyły we wspólnej zabawie przy muzyce, rozwiązywały quizy i rywalizowały w konkurencjach sportowych. Było wesoło i kolorowo. Wykonały również ,,Odznakę Przedszkolaka" oraz przypomniały sobie o swoich prawach, a także o obowiązkach czyli Kodeksie dobrego zachowania. 

         

2. PLAC ZABAW Z NOWYM SPRZĘTEM OGRODOWYM

             Nowe zabawki na  placu zabaw nie tylko przyciągają wzrok, ale są też źródłem radości, relaksu, aktywnego odpoczynku oraz nabywania sprawności ruchowych naszych przedszkolaków.


 

3. DZIEŃ ZWIERZĄT W PRZEDSZKOLU

           Święto zwierząt obchodzone jest 4 października. To dobry czas do powtórki tematu ,,Zwierzęta wokół nas" oraz do przypomnienia podstawowych zasad jak pomagać i  opiekować  się   zwierzętami.   Grupa      ,, Maluszków " wybrała się na spacer tropem zwierząt. Zwierzątka, które udało im się spotkać to : piesek i kury smiley, o szerszej grupie zwierząt dzieci rozmawiały w przedszkolu. 

4. SPOTKANIE Z HAJDI

       Dnia 10 października dzieci 6 - letnie gościły w swojej grupie nietypowego gościa, którym był pies Hajdi, pod opieką właścicieli p. Katarzyny i Tomasza Wróbel, rodziców Emilii. Hajdi mogła pochwalić się swoimi umiejętnościami i  ,, mądrością", która była zaskakująca dla dzieci, ale również dla dorosłych. Państwo Wróblowie przeprowadzili z przedszkolakami zajęcia z dogoterapii, które zaktywizowały dzieci w różnych sferach rozwoju.                                                                                         Pan Tomasz przeczytał również bajkę w ramach programu ,, Cała Polska Czyta Dzieciom." Zajęcia były bardzo ciekawą lekcją dla wszystkich uczestników. Mamy nadzieję, że Hajdi wkrótce nas odwiedzi ponownie.

       5. ZAJĘCIA Z WYKORZYSTANIEM PODŁOGI INTERAKTYWNEJ - 12.10.2018

      Podłoga interaktywna jest ,,magicznym wirtualnym dywanem", po którym dzieci poruszają się uczestnicząc w ten sposób w grach i zabawach edukacyjnych. Dzieci ingerują w tok gry, za pomocą ruchów rękami lub nogami. Zabawa i nauka z  wykorzystaniem podłogi interaktywnej rozwija u dzieci dużą motorykę, koordynację wzrokowo - ruchową, pobudza wyobraźnię,  spostrzegawczość i szybkość reakcji. 

 

6. WYCIECZKA DO KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI W ŁAŃCUCIE

        Dnia 17 i 19 października odbyła się wycieczka 3,4 - latków i 4,5- latków do Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie. Przedszkolaki miały okazję zwiedzić nową siedzibę Policji. Celem spotkania było ukazanie dzieciom, jak unikać zagrożeń i jak zachowywać się w sytuacjach niebezpiecznych, a przede wszystkim wytworzenie u dzieci przekonania, że policjantowi można ufać, że zawsze mogą na niego liczyć w trudnych dla siebie sytuacjach. Przedszkolaki zwiedziły policyjne korytarze, niektóre pomieszczenia, w których pracują policjanci min.: pokój zgłoszeń, pokoje okazań, pokój przesłuchań, sale odpraw. Pan policjant w trakcie opowiadania o swojej pracy, pokazał dzieciom przedmioty potrzebne im w pracy oraz pozwolił  dzieciom założyć niektóre elementy stroju policyjnego. Artakcją okazały się policyjne radiowozy.                                                                           Wycieczka do Komendy Policji przyniosła wszystkim wiele radości. DZIĘKUJEMY!

7. SPACER PO PARKU

         Dnia 19 października dzieci 5,6 - letnie po wycieczce w Komendzie Policji, odwiedziły również park znajdujący się wokół Zamku w Łańcucie. Przedszkolaki mogły podziwiać piękną złotą jesień oraz z daleka zobaczyć piękną budowlę, która niestety w chwili obecnej jest w remoncie.  Zaciekawienie dzieci pałacem było bardzo duże. Na pewno w to miejsce jeszcze powrócimy, aby w pełnej okazałości zobaczyć ten piękny zabytek.

 

     8. SPOTKANIE Z SIOSTRĄ BENEDYKTĄ - MISJONARKĄ Z BOLIWII

         Siostra opowiedziała przedszkolakom o życiu dzieci w Boliwii. Misjonarka opiekuje się tam małymi dziećmi; karmi niemowlęta, zmienia opatrunki. Swoje opowieści udokumentowała zdjęciami. Podkreśliła fakt, że mimo biedy jakiej doświadczają tamtejsze dzieci potrafią być radosne, szczere i otwarte na innych ludzi. Siostra pokazała dzieciom PismoŚwięte oprawione w skórę z lamy. Zaśpiewała też dla nich piosenkę w języku hiszpańskim. 

 

9. WYCIECZKA DO  GMINNEGO  OŚRODKA  KULTURY W ŻOŁYNI, ZWIEDZANIE  BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ 

       26 października  dzieci z naszego przedszkola  wybrały się na bajkę ,, Franklin.." do kina w Żołyni. Następnie udały się do Biblioteki Publicznej. Obejrzały bogaty księgozbiór przeznaczony specjalnie dla nich. Pani bibliotekarka opowiedziała dzieciom w jaki sposób można zapisać się do biblioteki oraz jak z niej korzystać. Zwróciła uwagę, jak należy zachować się w takim miejscu oraz jak szanować książki. Na zakończenie dzieci otrzymały kolorowe zakładki do książek.

 

10. WYCIECZKA NA CMENTARZ

            Pamięć o zmarłych jest obowiązkiem każdego człowieka. Wprowadzając dzieci w świat wartości społeczno - moralnych, uczuć patriotycznych, nie może zabraknąć zajęć przybliżających dzieciom  naszych bohaterów narodowych. Jednym z takich zajęć była wycieczka na cmentarz. Dzieci zapaliły znicze na Grobie żołnierzy poległych w obronie  naszej Ojczyzny. Spacerując alejkami cmentarnymi, zrozumiały jak należy zachowywać się, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.

 

11. REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ

      Równo o godz. 11.11 w  przedszkolu  dzieci  wspólnie z rodzicami, odśpiewały hymn Rzeczypospolitej Polskiej, włączając się tym samym w Ogólnopolską akcję  ,,Rekord dla Niepodległej."

12. PRZEDSZKOLAKI DLA NIEPODLEGŁEJ

       W ramach uroczystych obchodów 100 lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości    6 -latki  wystąpiły  z  programem  artystycznym  w  GOK w Żołyni. Wiersze i pieśni patriotyczne przypomniały wszystkim najważniejsze wydarzenia historyczne. Obecni goście ze wzruszeniem oglądali występy małych patriotów.

 

13. WIZYTA W PRZEDSZKOLNEJ KUCHNI - 8.11.2018

    W Kuchni  - przedszkolaki z wszystkich grup, miały okazję obejrzeć sprzęty do przygotowywania posiłków. Atrakcją i wielkim zaskoczeniem dla dzieci były ogromne patelnie do smażenia oraz baaardzo duże garnki. Dzieci zobaczyły również inne sprzęty kuchenne; wielką chochlę czy maszynki do mielenia. Dzięki wizycie w przedszkolnej kuchni dowiedziały się, na czym polega praca kucharki oraz w jaki sposób są przygotowywane tak smakowite posiłki. 

14. ZAJĘCIA OTWARTE W GR. DZIECI: 4,5 LETNICH - 16.11.2018

        Miesiąc listopad był bogaty w wydarzenia kształtujące postawy patriotyczne przedszkolaków. Jednym z nich były zajęcia otwarte dla rodziców dzieci 4,5 letnich grupy średniej Przedszkola oddział ul. Górska.  16 listopada rodzice uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez nauczycielkę Bożenę Szpyrkę. Taka forma spotkania z rodzicami i wspólnego spędzenia czasu sprawiła wiele radości nie tylko przedszkolakom ale też ich najbliższym. 

15. WYSTĘP FILHARMONII MOBILNEJ - 21.11.2018

                  Filharmonia   Mobilna   zaprezentowała  dla   dzieci     koncert ,, 100 lat dla Niepodległej," wypełniony pieśniami patriotycznymi. . Wspólnie z muzykami przedszkolaki odśpiewały hymn  narodowy,  maszerowały  przy  dźwiękach  piosenki   ,, Bo    w piechocie fajno jest." Zobaczyły jak wyglądał strój ułanów i piechurów oraz czapka rogatywka i kapelusz podhalański. Chętne dzieci miały możliwość zagrania na puzonie, by przekonać się, że gra taka wymaga wiele pracy a nawet i siły. Dzieci z zachwytem słuchały pięknej muzyki, za którą podziękowały wspaniałymi brawami. 

16. DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA- 23.11.2018
 
Miś jest mały i puchaty
Miś jest fajny i kudłaty
Miś jest gruby jak ta kula
Misia zawsze się przytula.
 
             Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami. Dzieci prezentowały swoje maskotki, słuchały bajek o misiach oraz tańczyły z misiami w rytm dyskotekowych piosenek.  Dzień ten wywołał na twarzach dzieci wiele uśmiechów i radości. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe święto zostanie w wspomnieniach dzieci na długi czas. 
 
17. ZABAWA ANDRZEJKOWA - 29.11.2018
 
          W zaczarowany świat magii i wróżb przeniosły się dzieci w czwartek 29 listopada -  w placówce zorganizowano tradycyjne Andrzejki. Nauczycielki   z     poszczególnych    grup    przy    pomocy   rekwizytów   ,, przepowiadały" dzieciom przyszłość. Nie zabrakło również tradycyjnego lania wosku. Dzieci z entuzjazmem uczestniczyły we wspólnej zabawie - odbyło się wielkie wróżenie z butów, cyferek oraz wrzucanych monet do miski z wodą.  Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy przy piosenkach z repertuaru dziecięcego.  Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji.
 

 

 

18. TEATRZYK ,, KOMISARZ BRYŚ"

w wykonaniu aktorów teatru ,, Bazyl" z Rzeszowa - 28.11.2018

19. ŚWIĘTO BATALIONU

Grupa starszaków uczestniczyła 30 listopada w uroczystych obchodach Święta Batalionu w Rzeszowie.

20. SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM - 6.12.2018

          Wizyta  świętego  Mikołaja  w  naszym  przedszkolu  to   jeden  z   najbardziej  oczekiwanych  przez  dzieci  dni  w roku. Przygotowują się do niego starannie. Każda grupa wykonuje ciekawe prace plastyczne, na których oczywiście króluje Mikołaj. Poza tym dzieci przygotowują piosenkę i wiersz, które prezentują przed tym wyjątkowym gościem. 

Mikołaj wręczył dzieciom wspaniałe prezenty, porozmawiał,    poprzytulał,    i  obiecał,   że   wróci    tu  w przyszłym roku. Zdjęcia zrobione z Mikołajem będą wspaniałą pamiątką tego spotkania. 

21. WYSTĘP FILHARMONII MOBILNEJ - 14.01.2019

                    14 stycznia gościliśmy w naszym przedszkolu muzyków Filharmonii Mobilnej, którzy podczas koncertu wprowadzili nas w nastrój wspaniałej karnawałowej zabawy. Przedszkolaki miały okazję posłuchać karnawałowej muzyki z różnych zakątków świata. Była to niezwykła podróż do zaczarowanego świata dźwięków, która dostarczyła wszystkim wiele artystycznych emocji. 

 

22. CYRK W PRZEDSZKOLU - 16.01.2019

     Dnia 16 stycznia gościliśmy w naszym przedszkolu cyrk z Ukrainy. Wszystkie dzieci z zapartym tchem śledziły występy cyrkowców. Program artystyczny zawierał m. in. pokaz żonglerki i akrobacje. Artyści zapraszali również naszych przedszkolaków do wspólnych występów. Klaun swym miłym a zarazem śmiesznym wyglądem wzbudzał radość dzieci. Jego żartobliwe pokazy powodowały szczery śmiech i aplauzy. Najbardziej zapierającą dech w piersiach chwilą było trzymanie w rękach węża - brawo dla odważnych!   Pokazy dostarczyły dzieciom miłych wrażeń, radości i zadowolenia.                                                                 

23. TEATRZYK ,, ROSZPUNKA" - 18.01.2019

            Dnia 18 stycznia odbyła się wycieczka do MDK w Leżajsku na teatrzyk pt.: ,, Roszpunka."  Spotkanie z aktorami było nie tylko wspaniałym przeżyciem estetycznym, ale także okazją do pogłębiania wiedzy związanej z przekazem teatralnym w najlepszy z możliwych sposobów - poprzez doświadczenie.