Przedszkole w Żołyni

 

Nawigacja

Aktualności Kadra przedszkolna Informacje o oddziale Rada rodziców

Oddział Zakącie

Aktualności

Witamy

w nowym roku przedszkolnym 2017/2018

 

Hej dziewczyny i chłopaki, choć wakacje wspaniałe były już niestety się skończyły.                                   

A teraz z uśmiechem przedszkole witamy bo nowy rok szkolny zaczynamy!                                              

Ołówki przygotowane, kredki zastrugane, główki wypoczęte a buzie zawsze uśmiechnięte!  

 

          

 

 

smileyWydarzenia z naszego przedszkola:smiley

 

Poznajemy zasady ruchu drogowego - 19.09.2017r.

 

W celu utrwalenia pojęć związanych z tematyką „Moja droga do przedszkola” wybrałyśmy się z dziećmi na spacer, w trakcie którego przedszkolaki odpowiadały na pytania nauczycielek: Co to jest jezdnia? Co to jest skrzyżowanie? Rozpoznawały i nazywały niektóre znaki drogowe oraz przypomniały 5 zasad bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię.

Znalezione obrazy dla zapytania znak uwaga dzieci

PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA - 26.09.2017r.

    W naszym przedszkolu odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla dzieci. Poprowadzili je ratownicy z PCK Nowa Sarzyna - Pani Karolina,  Pan Mieszko i ich  towarzysz - pies ratowniczy Bibi. Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Już od najmłodszych lat należy wdrażać tematykę  udzielania pierwszej pomocy. Podczas zorganizowanego spotkania, dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych. Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieciz podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych.

 

Znalezione obrazy dla zapytania clipart ratownicy medyczni dla dzieci obrazki

Wycieczka do lasu - 28.09.2017r.

Korzystając ze sprzyjającej, słonecznej pogody  przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do pobliskiego lasku. Dzieci z uśmiechem i zachwytem oglądały świat roślin i zwierząt. Gromadziły do koszyczków dary lasu, aby po powrocie do przedszkola umieścić je w kąciku przyrody. Udało się nawet znaleźć kilka grzybków.  Wycieczka połączona była z rozmową i obserwacją lasu na temat: Co to jest las? Dzieci zapoznane zostały również z jego budową, korzyściami i znaczeniem dla życia ludzi. Przedszkolaki zostały uczulone na właściwe zachowanie w lesie tj. nie niszczenie przyrody, zachowanie ciszy i nie zaśmiecanie. Dowiedziały się o niebezpieczeństwach jakie zagrażają środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka (pożary, zatrucie powietrza, wód). Wiele radości sprawiły wszystkim wędrówki po polnych ścieżkach. Dzieci wracały do przedszkola z radością i uśmiechem oraz darami lasu, które wzbogaciły nasz kącik przyrody.

WARSZTATY Z PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ - 9.10.2017r.

  

Tym razem warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej dla dzieci zorganizowane zostały przez firmę ubezpieczeniową "Aviva". Ratownicy opowiedzieli przedszkolakom w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy, jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe.

Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek ratowników dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia np. skaleczenia, oparzenia, utraty przytomności. Nauczyły się podstawowych numerów alarmowych oraz jak wezwać pomoc przez telefon. Duże wrażenie na dzieciach zrobił „Misiek” - na którym dzieci uczyły się podstaw reanimacji i zakładania opatrunku.

Kolejne takie spotkanie dzieci z ratownikami w przedszkolu miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych. Dzieci na zakończenie warsztatów za aktywny udział w zajęciach otrzymały dyplom "Dzielnego ratownika".

Spotkanie z dogoterapeutką - 25.10.2017r.

W tym dniu przedszkolaków odwiedził specjalny gość suczka Megi wraz ze swoją opiekunką, panią Dorotą Kołcz. W czasie spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się jaką rolę odgrywa pies w społeczeństwie. Uczyły się jak bezpiecznie i odpowiedzialnie postępować z psem . Przedszkolaki dowiedziały się, co pies lubi, a czego należy unikać w kontaktach z nim. Dzieci zapoznały się z charakterystycznymi akcesoriami dla psa takimi jak: smycz, obroża, miska, karma itp. Megi zaprezentowała kilka sztuczek ; szczekanie na komendę, podskakiwanie, proszenie o karmę. Dzieci miały okazję przełamać lęk przed czworonogami  i pogłębić kontakt przez podejście do psa i pogłaskanie. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami  przełamuje lęk, nieśmiałość , buduje poczucie bezpieczeństwa . Zajęcia te dostarczyły dzieciom wiele pozytywnej energii. Spotkanie z Megi było dla dzieci spontaniczną nauką i jednocześnie wspaniałą zabawą, która dała im wiele radości.

Zajęcia muzyczne cz.I - 25.10.2017r.

Kolejna audycja muzyczna prowadzona przez instruktorów Szkoły Muzycznej Yamaha dotyczyła spotkania z gitarą. Dzieci poznały instrumenty strunowe szarpane. Zapoznały się z budową gitary: pudło rezonansowe, gryf, progi z sześcioma i czterema strunami.  Miały również możliwość obejrzeć gitarę klasyczną, akustyczną, basową, ukulele, banjo, a także zatańczyć taniec hawajski.

Teatrzyk "Pinokio" - 26.10.2017r.

Do naszego przedszkola zawitał objazdowy teatrzyk z przedstawieniem „Pinokio”. Kłopoty i trudności, w które główny bohater popadał przez swoje niegrzeczne lub niewłaściwe zachowanie przykuwały uwagę młodej widowni. Tytułowy bohater nie podzielał zdania, że „Nauka, to potęgi klucz.” i wyruszył w świat. Niestety nie posiadając wiedzy popełniał liczne błędy. Po przeżyciu przykrych doświadczeń postanowił wrócić do domu i zaprzyjaźnić się z „Elementarzem”. Teatrzyk dostarczył dzieciom wielu ciekawych mądrości życiowych zachęcających do nauki. Mamy nadzieję, że losy Pinokio na zawsze pozostaną w pamięci naszych wychowanków. I z niecierpliwością będziemy oczekiwać kolejnego przedstawienia w przedszkolu.

Zajęcia muzyczne Yamaha cz. II - 7.11.2017r.

Spotkania z muzyką są zawsze ciekawie i radośnie prowadzone. Przedszkolaki poznają nowe instrumenty, dowiadują się o różnych ciekawostkach muzycznych, mają możliwość zagrać na prezentowanych instrumentach muzycznych. Na drugich zajęciach muzycznych główną rolę grały SKRZYPCE , które zaprezentowała pani Gabriela, pięknie grając fragmenty znanych utworów.  Dzieci dowiedziały się o  budowie tego instrumentu oraz  sposobach gry na skrzypcach. Ochotnicy mogli wypróbować gry na skrzypcach z pomocą instruktora.

"Mamo, tato nie pal przy mnie" - realizacja programu wychowawczo - profiaktycznego - 9.11.2017r.

Zgodnie z realizacją Programu wychowawczo – profilaktycznego w naszym przedszkolu zostały przeprowadzone zajęcia „Mamo, tato nie pal przy mnie”. Głównym założeniem było kształtowanie u dzieci postawy antynikotynowej, zapoznanie ze skutkami palenia oraz zwiększenie umiejętności w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy dzieci przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich papierosy.
Przedszkolaki wspólnie z  Dinkiem, wrogiem papierosów wykonały plakat pod hasłem:  NIE PAL PRZY MNIE PROSZĘ! Wszystkie dzieci przykleiły swoje wizytówki obok uśmiechniętej buzi, gdzie nie ma dymu papierosowego.

   Na koniec wszyscy nauczyliśmy się piosenki o Dinku, który nie lubił palaczy.               

          

Obchody Święta Niepodległości - 10.11.2017r.

11 listopada 1918 roku był bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego co roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe - Święto Niepodległości.

 W naszym przedszkolu w dniu 10 listopada obchodziliśmy Święto Niepodległości. Dzieci wykonały na tę uroczystość kokardy w barwach ojczystych.  Przedszkolaki wysłuchały pogadanki na temat tego święta, przypomniały wiadomości dotyczące symboli narodowych. Dumnie, przyjmując właściwą postawę „na baczność”, odśpiewały też hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”

W dniu 11 listopada delegacja dzieci  ( Ola Kielar, Gabrysia Tokarz, Błażej Wawro ) reprezentująca nasze przedszkole uczestniczyła w uroczystym obchodzie Święta Niepodległości – przemarsz do Kościoła, Msza Św. i złożenie wiązanki kwiatów na cmentarzu.

Teatrzyk "Zagubiony.pl" 10.11.2017r.

Tym razem odwiedzili nas aktorzy teatru BAZYL przedstawiając bajkę pt. „Zagubiony.pl”. To opowieść o gorącej przyjaźni Mary i Franka, której wydawać by się mogło NIK nie jest w stanie rozerwać. A okazało się, że komputer, który Frank dostał w prezencie popsuł jego relacje z przyjaciółką. Gry przeniosły go w wirtualny świat, w którym wszystko było bez duszy. Jednak w porę został uratowany i jak dawniej cieszył się przyjaźnią z Mary. Najważniejsza rzecz na świecie to przyjaciela mieć – to motto bajki, która uzmysłowiła wszystkim, że należy z umiarem korzystać z wynalazków naszej postępującej techniki.
 

Teatrzyk " Zagubiony.pl"

Wizyta maluszków w przedszkolnej kuchni

W dni 13.11.2017, grupa maluszków wybrała się na wycieczkę do przedszkolnej kuchni. Celem wycieczki było zapoznanie się i zobaczenie sprzętów elektrycznych jakie się w niej znajdują.Panie kucharki pokazały maluszkom jak wygląda czajnik eletkryczny, lodówka, zmywarka, piekarnik, mikser i malakser. Kolejną atrakcja dla dzieci było pokazanie przez panią kucharkę jak malakserem można wykonać pyszną ćwikłę z buraczków. Dzięki wizycie w przedszkolnej kuchni przedszkolaki również dowiedziały się na czym polega praca w kuchni. Na koniec panie kucharki poczęstowały dzieci pysznymi cukierkami, z uśmiechem na twarzy i nowymi doświedczeniami maluszki wróciły do swojej sali .

Zajęcia z udziałem rodziców - starszaki

21 listopada w naszej grupie odbyło się zajęcie otwarte z udziałem rodziców pt. " Jedz i rośnij zdrowo !". Realizowaliśmy kolejne założenia programu Wychowawczo- Profilaktycznego. Na podstawie inscenizacji opowiadania A. Przybylak" Kraina paskudy" przeprowadziłam rozmowę na temat potrzeby prawidłowego odżywiania się , o konieczności jedzenia owoców i warzyw. Dzieci podczas tego zajęcia miały okazję wziąć udział w zabawie dydaktycznej -"Co można zrobić z warzyw?" w  zabawie  - "Co nam szkodzi, a co nie?"- klasyfikowanie żywności na sprzyjającą i niesprzyjającą zdrowiu, w zabawie plastycznej " Co należy robić ,aby być zdrowym?", oraz zabawie degustacyjnej " Kwaśny, słony, słodki"- omówienie PIRAMIDY ZDROWIA. Naszej zabawie towarzyszyły również zabawy muzyczno- ruchowe z udziałem rodziców i dzieci: " Rodzinka", " Sałatka owocowa". " Owocowy rock". Punktem kulminacyjnym zajęcia było przygotowanie przez dzieci i rodziców kolorowych , smacznych  kanapek.- SMACZNEGO  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                                                                                                              Dziękuję wszystkim za wspólną zabawę - Elżbieta Mach

 

"Dzień Pluszowego Misia" - 24.11.2017r.

Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie -  Pluszowe misie opanowały nasze Przedszkole. „Przybyły” ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć.

Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem –  Misiem.  Każdy z nich był piękny i wyjątkowy. Uroczysty dzień rozpoczął się od układania przyniesionych pluszaków w „Krainie Pluszowego Misia”. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, bawiły się przy muzyce. Ten dzień w przedszkolu był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy dzieci z grupy starszej z maluszkami. Jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy nim.


Zabawa andrzejkowa - 28.11.2017r.

W przedszkolu zabawa
Andrzejek to czas
Niech magia i wróżba
Królują wśród nas.
Już zaczynamy , już nie czekamy
Zabawa dalej ,start….


 

W naszym przedszkolu nie brakuje okazji do wspólnej zabawy . Tradycyjne „Andrzejki” obchodziliśmy wspólnie grupa starszaków i maluszki. Aby wszystkie wróżby się spełniły przybyła do nas czarodziejka pani Beata z Księgarni Nova, która zaczarowała wszystkich i przeniosła do krainy bajek. Dzieci wysłuchały bajki „Czerwony Kapturek”, w której również odgrywały role. Ale, żeby było zabawniej role się pomieszały i Czerwonego Kapturka i babcię grali chłopcy a dziewczynka była myśliwym. Nie zabrakło najbardziej popularnych wróżb, jak układanie butów, losowanie imion wybranków. Wróżby przeplatane były pląsami i tańcami przy muzyce. Na zakończenie spotkania andrzejkowego wszystkie dzieci zaproszono poczęstunek.


 

 

Spotkanie ze stomatologiem - 30.11.2017r.

Celem spotkania było przybliżenie dzieciom sylwetki dentysty, zapoznanie ze sposobami dbania o zęby, zmniejszenie obawy przed wizytą w gabinecie dentystycznym oraz zachęcenie dzieci do kontroli zębów. Pani doktor Iwona Inglot na modelu sztucznej szczęki zademonstrowała prawidłowy sposób mycia zębów, wspólnie z dziećmi ustaliła dietę właściwą dla zdrowych zębów. Dzieci wysłuchały krótkiej bajki „Zdrowe ząbki”, rozwiązywały zagadki dotyczące higieny. Przedszkolaki od pani doktor otrzymały: Rodzinne zobowiązanie do lśniącego uśmiechu; historyjkę "Jak myjemy zabki"; grafik mycia ząbków Pani Ząbkowskiej. Mamy nadzieję, że od tej pory już nikt z przedszkolaków nie będzie bał się wizyty u stomatologa, a jak należy dbać o zęby zapamięta na zawsze.

Spotkanie z policjantem - 7.12.2017r.

W związku z realizacją Programu „Bezpieczny przedszkolak”, w naszym przedszkolu gościliśmy pana policjanta Stanisława Fleszara.  Dzieci przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa podczas poruszania się na drogach i przejściach dla pieszych. Przedszkolaki pozyskały cenne informacje o ruchu drogowym, znakach, sygnalizacji świetlnej oraz nieufności wobec osób obcych. Pan policjant przypomniał dzieciom zasady bezpieczeństwa w przedszkolu i w domu. A dzieci pochwaliły się znajomością wszystkich numerów alarmowych.

Spotkanie z MIKOŁAJEM - 7.12.2017r.

Od samego rana dzieci z niecierpliwością wyczekiwały spotkania z panem w czerwonej czapeczce i z długą białą brodą czyli  Św. Mikołajem. Przybył wraz z pomocnikami Aniołkami i Diabełkiem, który szukał niegrzecznych dzieci. Jednak przedszkolaki były bardzo grzeczne i radosne. Mikołaj każde dziecko wziął na kolana przytulił i wręczył prezent, który wzbudzał w dzieciach niezwykłą ciekawość. Dziękując za prezenty przedszkolaki recytowały wiersze oraz śpiewał piosenki. Żegnając się z dziećmi Mikołaj obiecał, że na pewno wróci za rok.

"Cała Polska czyta Dzieciom" 

     W Przedszkolu w Żołyni realizowany jest program "Cała Polska czyta dzieciom". Przedszkolaki słuchają codziennie bajek czytanych przez nauczycielki lub innych pracowników przedszkola. Zapraszamy również inne osoby  aby włączały się w naszą akcję.  W tym roku szkolnym zachęcamy do czytania rodziców.

Bajki czytali:

p. Jadwiga Filip - grupa młodsza

                         - grupa starsza

p. Monika Jagustyn - Tokarz - grupa starsza

p. Elżbieta Buszta - grupa młodsza

p. Anna Pelc - grupa starsza

p. Krzysztof Kosior - grupa starsza

p. Justyna Mach - grupa starsza

p. Beata Pindara - grupa starsza

Spektakl "Plastusiowy Pamiętnik" - 15.12.2017r.

Przedszkolaki pod opieką nauczycielek wyjechały do MCK W Leżajsku na spektakl pt. „Plastusiowy Pamiętnik”, oparty na najciekawszych wątkach znanej i lubianej książki autorstwa Marii Kownackiej. Aktorzy Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu przenieśli dzieci w kolorowy świat pełen radości, zabawnych zdarzeń, gdzie wszystko wygląda inaczej i wszystko jest możliwe. Ten Plastuś jest taki: cały z plasteliny, ma duży nos, odstające uszy i zielone majteczki. Wszyscy mówią, że jest śliczny. O Plastusiu PRAWIE WSZYSTKO wie jego największy przyjaciel Pamiętnik. To jemu Plastuś opowiedział PRAWIE WSZYSTKIE swoje przygody, to na jego Kartkach narysował i opisał swój piórnikowy świat. Pamiętnik Plastusia i jego Kartki chętnie przedstawią mieszkańców piórnika, bo nie każdy wie, jakie to barwne towarzystwo. Dzieci poznały Tosię, Zosię, Jacka, a nawet niezbyt grzecznego Witka. Niezwykłe, barwne przygody niesfornego ludka bardzo podobały się przedszkolakom. Ogólnie cała wycieczka była bardzo udana, dużą frajdą była również jazda autobusem.

 

Dzień Babci i Dziadzia

- 22.01.2018r. - grupa starsza

- 23.01.2018r. - grupa młodsza

Dzisiaj jest Dzień Babci i święto Dziadziusia

O tym dniu pamięta każda mała wnusia.

My Wasi wnuczkowie – również pamiętamy

I swoim Najbliższym piękne kwiaty damy.

 

 

 

Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego dzieci z naszego Przedszkola gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji.  Każda grupa przedszkolna zapraszała swoich Dziadków i Babcie w inny dzień.

Przedszkolaki od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości, nie mogąc się doczekać, kiedy zapukają do drzwi Przedszkola.

 Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programach artystycznych.

Dzieciaki pod czujnym okiem wychowawczyń zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce, które ćwiczyły na tą uroczystość. W pięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi, następnie przedszkolaki zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie.

Nam także zakręciła się łezka w oku bo trud naszej pracy przyniósł wspaniałe efekty. Przedszkolaki w pełni zasłużyły na nagrodę.  

To były naprawdę wyjątkowe uroczystości, pełne uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

 

 

Zabawa karnawałowa - 26.01.2018r.

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni.

Taki bal jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Dzieci przygotowały się do niego wykonując maski karnawałowe, pomagały w wykonywaniu dekoracji.
Nauczycielki  dołożyły wszelkich starań, by wystrój sali balowej wprowadził dzieci w radosny, nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy.

Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, księżniczki, delikatne motylki, rycerzy, piratów, Spider-Mana.

Na tę wyjątkową okazję zaprosiłyśmy animatorki ZUMBY,  które zachęcały wszystkich do tańca przygotowaną muzyką.
Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w tańcach.
oraz licznych konkursach zręcznościowych, ruchowych, skokach w workach, plastycznych oraz tanecznych. Dużą atrakcją okazały się balony i formowane z nich miecze i zwierzątka. Kiedy czas zabawy dobiegł końca, dzieci z żalem opuszczały salę balową.

Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom, a to było głównym celem tego balu. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok.

 

Zajęcia muzyczne cz. III - 14.02 2018r.

 

Kolejne zajęcia muzyczne  ( Szkoła Muzyczna YAMAHA )  poprowadził  Mateusz Dragan,  tancerz biorący udział w międzynarodowych zawodach tanecznych.. Prezentował on różne rodzaje tańców i ruchów tanecznych: popping i hip-hop. Dzieci z chęcią i uśmiechem naśladowały ruchy i tańce.

 

 

Zajęcia z udziałem rodziców - 15.03.2018r.

 

W tym dniu w grupie starszej odbyły się zajęcia z udziałem rodziców. Tematem zajęć była marcowa pogoda, czyli utrwalenie przysłowia „W marcu jak w garncu”. Celem zajęć było rozwijanie zainteresowań  otaczającym środowiskiem przyrodniczym i zachodzącymi w nim zmianami związanymi z nadejściem wiosny. Poszerzenie wiadomości przyrodniczych, związanych z różnorodnością pogody występujących w miesiącu marcu. Dzieci pochwaliły się przed rodzicami zdobytymi umiejętnościami czytelniczymi, z zakresu muzyki, tańca, plastyki, matematyki. Pokazały również, że potrafią współpracować oraz wspólnie się bawić. Rodzice z dumą i radością patrzyli jak ich dzieci pokonują kolejne zadania. Był to mile spędzony czas, który posłużył integracji dzieci i dorosłych. Dziękuję za udział w zajęciach i wspólną zabawę.

Anna Tabin

 

Teatrzyk "Kopciuszek" - 16.03.2018r.

Naszych przedszkolaków odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Żołyni wraz z opiekunkami  Panią A. Dudek i Panią J. Uczniowie przygotowali przedstawienie pt. „Kopciuszek”. Dekoracja, stroje oraz przepiękna gra młodych aktorów  pomogły małym widzom przenieść się w bajkowy świat. Przedstawienie bardzo się wszystkim podobało, co zaowocowało gromkimi brawami zgromadzonej widowni.

 

Powitanie wiosny

Przedszkolaki od dłuższego czasu przygotowywały się do nadejścia wiosny.W salach przedszkolnych zazieleniły się kąciki przyrody. Dzieci same zajęły się hodowlą grochu, cebuli, fasoli czy rzeżuchy. W wazonach pojawiły się bazie,  i pierwsze wiosenne kwiaty. Nie zabrakło też prac plastycznych dotyczących pierwszych zwiastunów: zarówno kwiatów, roślin jak również ptaków. Aby prawdziwie przywitać wiosnę dzieci wraz z przygotowaną Marzanną wyruszyły na powitalny spacer Pani Wiosny. Wiosenne słońce rozświetlało roześmiane twarze dzieci chociaż aura była jeszcze zimowa. Po dotarciu na plac przedszkolny tradycyjnymi okrzykami „precz zimo zła”, wierszykami i piosenkami pożegnaliśmy zimę. Mamy nadzieję, że uśmiech dzieci, śpiew i kwiaty przepędziły zimę, my zrzucimy zimowe ubrania i będziemy mogli spędzać więcej czasu na spacerach oraz zabawach na placu przedszkolnym.Aby prawdziwie przywitać wiosnę dzieci wraz z przygotowaną Marzanną wyruszyły na powitalny spacer Pani Wiosny. Wiosenne słońce rozświetlało roześmiane twarze dzieci chociaż aura była jeszcze zimowa. Po dotarciu na plac przedszkolny tradycyjnymi okrzykami „precz zimo zła”, wierszykami i piosenkami pożegnaliśmy zimę. Mamy nadzieję, że uśmiech dzieci, śpiew i kwiaty przepędziły zimę, my zrzucimy zimowe ubrania i będziemy mogli spędzać więcej czasu na spacerach oraz zabawach na placu przedszkolnym.

 

 

Spotkanie z uczennicami ze Szkoły Podstawowej - 12.04.2018r.

Nasze przedszkole odwiedziły uczennice kl. V Szkoły Podstawowej  Nr 1 Żołyni w: Zuzanna Urban, Paulina Kulpa, Izabela Tokarz, Karolina Marcinek, Natalia Baran , z wychowawczynią Panią Anną Sadecką. Przedszkolaki wysłuchały bajek w ich wykonaniu: „Trzy świnki” oraz „Brzydkie Kaczątko”. Spotkanie wzbogacone było o odpowiednie stroje oraz zagadki i zabawy nawiązujące do wysłuchanych bajek.

 

Zajęcia muzyczne cz.IV

Tematem zajęć były akordeony i ich rodzaje. Dzieci zostały zapoznane z akordeonem guzikowym, klawiszowym, basowym oraz sposobem gry na nich. Prowadzący wyjaśnili również co to jest ustnik, miech oraz jakie znaczenie mają białe i czarne guziki. Dzieci mogły wysłuchać znanych utworów a przede wszystkim dobrze się bawić.

 

 

Teatrzyk "Gucio zaczarowany"

 

Akcja rozgrywa się w pięknej, malowniczej scenerii ogrodu dworskiego. Głównym motywem bajki było ukazanie problemu lenistwa i niechęci do nauki. Ważnym przesłaniem skierowanym do dzieci było zapamiętanie, że każdy z nas ma prawo do szczęścia ale mamy też obowiązki.

 

Dzień Ziemi

Drodzy ziemianie czy wy wiecie,
jeśli śmiecić nie przestaniecie,
niedługo sami od śmieci zginiecie”.

Co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzony jest  Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy, choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie.
Przedszkolaki również uczą się, jak żyć ekologicznie, zastanawiają się jak chronić nasz wspólny dom – Ziemię, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom stał się czysty, zdrowy i piękny
Dzieci podczas zajęć dowiedziały się jak należy segregować śmieci oraz co to jest recykling Uwieńczeniem obchodów Dnia Ziemi było sadzenie krzewów w ogrodzie przedszkolnym.

https://przedszkole-zolynia.edupage.org/global/pics/iconspro/general/world.png
 

Zajęcia z udziałem rodziców w grupie młodszej - 24.04.2018r.

W dniu 24 kwietnia w grupie maluszków odbyły się zajęcia z udziałem rodziców pt. „Śmieci mniej, ziemi lżej”. Celem zajęć było zachęcenie dzieci do segregacji śmieci. Uświadomienie im, jak w dzisiejszych czasach ważna jest segregacja śmieci do odpowiednich koszy oznaczonych danym kolorem co dzięki przetworzeniu można z danych odpadów uzyskać. Dzieci swoim rodzicom mogły pochwalić się zdobytymi informacjami na temat dbania o środowisko i zaprezentować im swoje umiejętności. Pokazały również, że potrafią współpracować w grupie i są w stanie wykonać każde zadanie. Był to mile spędzony wspólnie czas, który posłużył wspólnej integracji. Bardzo dziękuję za udział w zajęciach i mile spędzony wspólnie czas.

Paulina Bielecka

Dzień Flagi

W tym roku przedszkolaki obchodziły Święto Flagi wspólnie z przedstawicielami Seniorów oraz panią dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Żołyni. Celem zajęć było rozbudzenie w najmłodszych zainteresowań Ojczyzną i kształtowanie poczucia dumy i przynależności narodowej. Przedszkolaki przygotowały krótką część artystyczną ( wiersze i piosenki ). Seniorzy również uraczyli nas pięknymi wierszami. Na koniec wszyscy z biało-czerwonymi flagami wyruszyli na pochód. Mieszkańcy z podziwem i dumą patrzyli na małych patriotów. Wszystkim, których spotkaliśmy wręczaliśmy biało – czerwone flagi nasz symbol narodowy.

Spotkanie z panią pielęgniarką

Naszych przedszkolaków odwiedziła – pani Edyta Wróbel - Kosior, która na co dzień pracuje jako położna, ale z wykształacenia jest również pielęgniarką. Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o zawodzie położnej i  pielęgniarki, pokonać lęk przed zabiegami medycznymi, a przede wszystkim wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie. Pani Edyta zademonstrowała nam niektóre proste zabiegi, np. założenie opatrunku, a nawet mierzenie ciśnienia. Nasz gość przekonał dzieci, że nawet strzykawka nie jest taka straszna.  Na koniec przedszkolaki otrzymały naklejki – dzielnego pacjenta.

 

Wycieczka do zagrody edukacyjnej

Nasze  przedszkolaki wzięły udział w pełnym atrakcji dniu w zagrodzie wiejskiej w Przychojcu . Jest to wymarzone miejsce do tego, aby przyjemnie i bezpiecznie  spędzić czas a jednocześnie zapoznać dzieci z kulturą, pracą i życiem na wsi. Przedszkolaki wzięły udział w zajęciach “Od ziarenka do bochenka”. Program pobytu obejmował: pogadankę na temat: “Skąd się bierze chleb?”. Następnie dzieci same mogły spróbować mielenia mąki w żarnach. Pani gospodyni pokazała również dzieciom w jaki sposób powstają podstawowe produkty wykonywane z mleka: ser, masło. Wiele radości sprawiło dzieciom dojenie sztucznej krowy. Na koniec dzieci przygotowały ciasto na proziaki, które gospodyni wypiekła w prawdziwym piecu. Przedszkolaki mogły przebierać się w stroje, pojeździć na rowerkach, odwiedzić domek “Baby Jagi” i oczywiście zajadać smakołyki: ser, chlebek, miód, proziaki.

 

Piknik Rodzinny

PIKNIK RODZINNY to impreza, która na stałe zapisała się w kalendarzu uroczystości przedszkolnych. Tego roku obchodziliśmy go 8 czerwca.  Celem imprezy było zachęcanie rodziców do wspólnych zabaw ze swoimi dziećmi, a także dostarczenie uczestnikom pikniku wielu okazji do radości, śmiechu i dobrego nastroju. Pogoda w tym dniu wyjątkowo nam sprzyjała a słońca nie zabrakło.

    Tegoroczną imprezę rozpoczęliśmy od występów naszych przedszkolaków. Dzieci zaprezentowały wiersze i piosenki o mamie i tacie, a następnie wspólnie ze swoimi wychowawczyniami zatańczyły do piosenki „Plac zabaw”. Drugą część imprezy poprowadziły nasze dobre znajome animatorki ZUMBY, które rozruszały wszystkich zgromadzonych gości. Nie zabrakło tańców, konkursów dla dzieci, baniek mydlanych i innych atrakcji takich jak: malowanie twarzy. W czasie pikniku wszyscy mogli zasmakować pysznych domowych ciast, frytek, grillowanych kiełbasek, lodów.   W miłej atmosferze czas pikniku szybko minął. Z imprezy pozostało wiele fotografii, dzięki czemu wspaniała zabawa i niecodzienna atmosfera zostaną na długo w pamięci wszystkich uczestników naszego pikniku.

     Wszystkim uczestnikom pikniku dziękujemy za cudowną zabawę!!