Zamierzenia dyd. wych. - gr. st.
PLAN PRACY DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZEJ
DLA DZIECI 4,5,6 - LETNICH NA MIESIĄC MARZEC 2025r.
Oddział Zakącie.
TEMATYKA KOMPLEKSOWA:
- NIEZWYKŁY ŚWIAT ZWIERZĄT
- MARCOWA POGODA
- WIOSENNE PRZEBUDZENIE I POWROTY
- ZWIERZĘTA NASZYCH PÓL I LASÓW
ZAGADNIENIA PROGRAMOWE:
I: Zapoznanie z wybranymi zwierzętami egzotycznymi, ich wyglądem, budową i zwyczajami. Wzbogacenie wiedzy na temat zwierząt żyjących w morzach, oceanach, dżungli i na sawannie. Układanie rymy do nazw zwierząt. Poznawanie znaczenia kolorów w życiu zwierząt. Rozwijanie mowy w zabawach językowych, słuchanie opowiadań, wierszy, wzbogacenie słownika nowych pojęciami. Rozwijanie umiejętności dokonywania analizy i syntezy słuchowej słów o prostej budowie fonetycznej, rozpoznawanie i nazywanie obrazu poznanych liter. Dodawanie i odejmowanie w zakresie dziesięciu na liczmanach, nazywanie poznanych cyfr. Rozwijanie sprawności fizycznej; kształtowanie poczucia rytmu, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas zabaw ruchowych.
II: Nabywanie koordynacji wzrokowo – ruchowej, poprzez uczestniczenie w zabawach rytmicznych i ruchowych. Słuchanie wierszy, opowiadań, odpowiadanie na pytania dotyczące utworu literackiego, powtarzanie krótkich rymowanek. Kształtowanie i rozwijanie umiejętności matematycznych. Poznawanie zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla wiosny. Założenie razem z nauczycielem „zielony ogródek”. Zapoznanie z zwyczajami topienia marzanny. Wskazywanie kierunków od osi własnego ciała, stosowanie określeń: lewa, prawa, z przodu, z tyłu, z boku;
III. Rozwijanie sprawności całego ciała w toku wykonywania czynności samoobsługowych, zabaw i ćwiczeń ruchowych. Powtarzanie z pamięci wierszy, rymowanek, piosenek w połączeniu z ruchem. Obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie przed zbliżającą się wiosną, np.: coraz dłuższe dni, coraz wyższa temperatura, topnienie śniegu i lodu, powracające pierwsze ptaki (skowronki, czajki, szpaki, bociany), pojawiające się pierwsze kwiaty (przebiśniegi, krokusy). Poznawanie zwiastunów wiosny, np.: kwitnienie wierzby i leszczyny, pojawienie się pąków na drzewach, krzewach. Doskonalenie umiejętności klasyfikowania przedmiotów o takim samym kształcie.
IV. Wzbogacenie wiadomości na temat życia i zwyczajów zwierząt mieszkających w lesie i w polu. Określanie tempa poruszania się zwierząt. Podawanie charakterystycznych cech ptaków, ssaków i owadów. Zapoznanie ze zwyczajami różnych zwierząt domowych. Wypowiadanie się na temat życia pszczół i ich znaczenia w życiu człowieka, Uczestniczenie w zabawach badawczych. Liczenie głosek w słowach oraz układanie słów rozpoczynających się, kończących się daną głoską. Czytanie wyrazów o prostej budowie fonetycznej. Rozpoznawanie liter pisanych. Doskonalenie umiejętności klasyfikowania elementów. Rozwijanie sprawności fizycznej, kształtowanie poczucia rytmu, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas zabaw ruchowych.
PIOSENKA DO NAUKI NA MIESIĄC MARZEC
„Nareszcie wiosna”- Przyszła do nas wiosna - słoneczna , radosna.
Budzi kwiaty, budzi drzewa, ze skowronkiem śpiewa./2x - Powitała ptaki, bo właśnie wróciły,
gdy się tylko dowiedziały, że już nie ma zimy. /2x - Wiosennym deszczykiem kaczeńce podlewa
i przygląda się radośnie listeczkom na drzewach. /2x - Teraz budzi żabki, pszczoły i chrabąszcze,
tańczy razem z motylkami na kwitnącej łące. /2x - Woła do niedźwiedzia: Wstawaj, misiu, wstawaj!
Już wiosenne kwiaty kwitną, zielenieje trawa. /2x - I dzieci łaskocze słońca promieniami,
Chodźcie dzieci, chodźcie dzieci, z wiosną się pobawić. /2x
WIERSZ DO NAUKI NA MIESIĄC MARZEC
„Wiosna”
Przyszła do nas pani wiosna,
cała w sukni z kwiatów.
Uśmiechnięta i radosna,
wśród lecących ptaków.
Powróciły z nią bociany,
z dalekiej Afryki.
Żaby w stawie się zbudziły,
misie i jeżyki.
W krzewach słychać śpiew skowronka,
słonko mocniej grzeje.
Na listeczku śpi biedronka,
wiatr leciutko wieje.
Witaj wiosno! Piękna pani.
Cieszy nas twój powrót.
Zieleń liści, świerszczy granie,
kwiatów pełen ogród.