• Profil przedszkola

•      Publiczne Przedszkole w Żołyni mieści się w trzech budynkach przy ul. Białobrzeskiej, Górskiej oraz w Zakąciu. Oprócz tego od 1 wrzesnia 2019r. funkcjonuje także oddział przedszkolny w Kopaniach Żołyńskich. Każdy oddział przedszkolny posiada przestronne, duże, dobrze wyposażone sale zabaw. Wokół każdego budynku przedszkola znajdują się piękne place wyposażone w sprzęt do zabaw, na których dzieci doskonalą swoje sprawności ruchowe. W przedszkolu podawane są dwa posiłki dziennie: śniadanie i obiad. Przedszkole zapewnia dzieciom opiekę, wychowanie i nauczanie w miłej, radosnej atmosferze. Kadrę w przedszkolu tworzą doświadczeni nauczyciele z wymaganymi kwalifikacjami pedagogicznymi. Wobec rodziny nasze Przedszkole pełni funkcję doradczą, wspiera działania wychowawcze, informuje na bieżąco o postępach dzieci, pomaga w rozpoznawaniu możliwości rozwojowych dzieci, uzgadnia wspólnie z rodzicami kierunki i zakres zadań przedszkola. Rodzice współuczestniczą w organizowaniu edukacji przedszkolnej.

Organem prowadzącym jest Gmina Żołynia.

Nadzór pedagogiczny sprawuje Podkarpacki Kurator Oswiaty.

Organami Przedszkola są: Dyrektor, Rada Pedagogiczna i Rada Rodziców.

Przedszkole funkcjonuje cały rok od poniedziałku do piatku w godzinach od 6.30 do 16.30 (oddziały 7 - godzinne od 8.00 do 15.00) z wyjatkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący w miesiącach letnich: lipiec, sierpień.

Przedszkole jest placówką publiczną z liczbą 225 miejsc dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

W Przedszkolu w Żołyni i Punkcie przedszkolnym w Kopaniach Żołyńskich funkcjonuje łącznie 9 oddziałów przedszkolnych, w których zatrudnionych jest 15 nauczycieli i 10 pracowników obsługi.

W Przedszkolu prowadzone są bezpłatne zajęcia dodatkowe, takie jak: język angielski, rytmika oraz religia. Niektóre dzieci w ramach pomocy psychologiczno - pedagogicznej uczestniczą w zajęciach z terapii pedagogicznej, rewalidacji oraz zajęciach z logopedii.

Przedszkole realizuje cele i zadania wychowania przedszkolnego, którym jest "wsparcie całościowego rozwoju dziecka, realizowane w procesie opieki wychowania i nauczania - uczenia się co umożliwia dziecku odkrywanie własnych mozliwości, sensu działania oraz gromadzenie doświadczeń na drodze prowadzacej do prawdy, dobra i piękna. W efekcie takiego wsparcia dziecko osiąga dojrzałość do podjęcia nauki na pierwszym etapie edukacji".