Przedszkole w Żołyni

 

Nawigacja

Aktualności Kadra przedszkolna Informacje o oddziale Rada rodziców

Oddział Górska

Aktualności

 

 

WITAMY W NOWYM ROKU PRZEDSZKOLNYM

2017/ 2018

 

 

Wydarzenia z naszego przedszkola:

 

WYCIECZKA DO KUCHNI PRZEDSZKOLNEJ

    Początkiem roku szkolnego 04. 09. dzieci wybrały się na wycieczkę do kuchni przedszkolnej. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć sprzęty do przygotowywania posiłków. Pani kucharka pokazała dzieciom, jak wyglądają wielkie naczynia, w których właśnie gotowała się pyszna zupa. Kolejną atrakcją i wielkim zaskoczeniem dla dzieci były ogromne patelnie do smażenia oraz baaardzo duże garnki. Zwróciły także uwage na odpowiedni strój do przygotowywania potraw.Dzieci zobaczyły również inne sprzęty kuchenne -  wielką chochlę, czy maszynki do mielenia. Dzięki wizycie w przedszkolnej kuchni dowiedziały się, na czym polega praca kucharki oraz w jaki sposób są przygotowywane tak smakowite posiłki.

Znalezione obrazy dla zapytania Clipart kuchnia w przedszkolu obrazki dla dzieci

 

WYCIECZKA NA SKRZYŻOWANIE

    Zgodnie z realizacją programu "Bezpieczny przedszkolak" dnia 18 września przedszkolaki wybrały się na wycieczkę na pobliskie skrzyżowanie. Celem wycieczki było przypomnienie zasad  ruchu drogowego, jak również zaobserwowanie zachowania się pieszych i kierowców. Dzieci z uwagą obserwowały ruch uliczny, nazywały pojazdy oraz poznane znaki drogowe. Dzieci przede wszystkim uczyły się właściwego sposobu przechodzenia przez jezdnię. Szczęśliwe i zadowolone z siebie wróciliśmy bezpiecznie do przedszkola.

 

Znalezione obrazy dla zapytania clip art znaki drogowe dla dzieci

SPOTKANIE Z PANEM POLICJANTEM

        22 września w ramach realizacji programu ,,Bezpieczny przedszkolak” w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantem z Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie - st. dzielnicowym asp. sztabowym Stasnisławem Fleszar. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pan policjant, w formie praktycznej, przypomniał podstawowe zasady zachowania   się podczas przechodzenia przez jezdnię.   Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacjizagrożenia.  Przedszkolaki mogły też zobaczyć, jak wygląda strój policjanta, w tym policyjną czapkę i kajdanki. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa.

Znalezione obrazy dla zapytania clipart narzędzia policyjne obrazki dla dzieci

 

PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

    W środę 26 września  odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla dzieci. Poprowadzili je ratownicy z PCK Nowa Sarzyna - Pani Karolina,  Pan Mieszko i ich  towarzysz - pies ratowniczy Bibi. Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Dzieci często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie. Z tego powodu należy już od najmłodszych lat instruować je, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy. Podczas zorganizowanego spotkania, dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci pod czujnym okiem pani ratownik mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych. Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieciz podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia.  Po tej lekcji dzieci już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc.

Na zakończenie spotkania dzieci mogły pobawić się z psem Bibi w ogrodzie, wejść do samochodu ratowniczego i wykonać wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Serdecznie dziękujemy Grupie Ratowniczej PCK z Nowej Sarzyny za tak wspaniałe i pouczające spotkanie.

Znalezione obrazy dla zapytania clipart ratownicy medyczni dla dzieci obrazki

 

WYCIECZKA DO LEŚNICZÓWKI

     W słoneczny czwartek 28 września przedszkolaki udały się autokarem po śniadaniu na wycieczkę do Leśniczówki w Zmysłówce celem rozwoju Edukacji Przyrodniczoleśnej. Przybliżenie ciekawej wiedzy o przyrodzie i gospodarce leśnej możliwe było dzięki leśniczemu Panu Pawłowi Niemiec.
W trakcie wycieczki dzieci miały możliwość obserwowania numerowania drzew oraz mierzenia ich grubości i wysokości; zapoznanie z pracą pilarza (praca z podnośnikiem). Dzieci rozpoznawały drzewa po liściach i owocach; poznały wybrane gatunki grzybów jadalnych i trujących. 
Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste,  krzewy, mchy i runo leśne. Słuchały odgłosów lasu, a do kącików przyrodniczych zbierały "skarby", które pani Jesień zostawiła w lesie. Po powrocie do przedszkola dzieci wykonały karty pracy, które otrzymały od leśniczego w ramach utrwalenia wiedzy. Wysłuchały także ciekawostek z książki "Co zrobić w lesie, gdy..." E. Marszałek celem uświadomienia - że las to środowisko, które niesie za sobą wiele zagrożeń i korzyści.

   Był to  dzień pełn wrażeń: bezpośrednia obserwacja piękna jesiennej przyrody dzięki Panu leśniczemu wywołała uśmiech na dziecięcych twarzach -  za co "Serdecznie dziękujemy".

Znalezione obrazy dla zapytania Clipart las

 

WARSZTATY Z PIERWSZEJ POMOC PRZEDMEDYCZNEJ

   Dnia 09 października odbyły się warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej dla dzieci zorganizowane przez Partnera Akcji "Aviva". Warsztaty prowadzone były przez zespół ratowników medycznych z Ropczyc, którzy opowiedzieli przedszkolakom w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy, jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe.

Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek ratowników dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia np. skaleczenia, oparzenia, utraty przytomności. Nauczyły się podstawowych numerów alarmowych oraz jak wezwać pomoc przez telefon. Duże wrażenie na dzieciach zrobił „Misiek” - na którym dzieci uczyły się podstaw reanimacji i zakładania opatrunku.

Kolejne takie spotkanie dzieci z ratownikami w przedszkolu miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych. Dzieci na zakończenie warsztatów za aktywny udział w zajęciach otrzymały dyplom "Dzielnego ratownika".

Podobny obraz

 

ZAJĘCIA MUZYCZNE YAMAHA CZ. I

 

    Pierwsza audycja muzyczna w tym roku szkolnym prowadzona przez instruktorów Szkoły Muzycznej Yamaha dotyczyłaspotkania z gitarą. Dzieci poznały instrumenty strunowe szarpane. Zapoznały się z budową gitary: pudło rezonansowe, gryf, progi z sześcioma i czterema strunami.  Miały również możliwość obejrzeć gitarę klasyczną, akustyczną, basową, ukulele, banjo, a także zatańczyć taniec hawajski.

 

WYCIECZKA DO SKLEPU

   Dnia 10 października przedszkolaki z wszystkich grup wybrały się na wycieczkę do pobliskiego sklepu spożywczego- Pani Gzesik na ul. Górskiej. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z pracą ekspedientki oraz wyposażeniem sklepu tzn. urządzenia, towar i jego ułożenie oraz ceny. Celem wycieczki było również utwierdzenie dzieci w przekonaniu, że praca ta jest pożyteczna dla społeczeństwa. Ekspedientka wyjaśniła dzieciom terminy: klient, lada sklepowa, kasa, paragon. Ponadto zwróciła uwagę na sposób robienia zakupów za pieniądze i konieczność odczytywania terminów na produktach do określenia jego świeżości; zapoznała także dzieci z elektroniczną wagą sklepową.  Dzieci z zainteresowaniem oglądały wszystkie regały, półki, lodówki. W trakcie oglądania sklepu przedszkolaki miały także okazję zadać pytania pani sprzedawczyni.

Na zakończenie obserwowaliśmy sposób robienia zakupów, gdyż do sklepu przyszedł właśnie klient.  Dzieci dziękując za miłą  wycieczkę wręczyły Pani Grzesik kwiatek, a ona odwdzięczyła się przedszkolakom  słodyczami. Była to interesująca i pouczająca wizyta.

 

Podobny obraz

 

TEATRZYK "PINOKIO"

    Dnia 26 października do naszego przedszkola zawitał objazdowy teatrzyk "Art" z Krakowa  przedstawiając bajkę „Pinokio”. Kłopoty i trudności, w które bohater popadał przez swoje niegrzeczne lub niewłaściwe zachowanie przykuwały uwagę młodej widowni. Tytułowy bohater nie podzielał zdania, że „Nauka, to potęgi klucz” i wyruszył w świat. Niestety nie posiadając wiedzy popełniał liczne błędy. Po przeżyciu przykrych doświadczeń postanowił wrócić do domu i zaprzyjaźnić się z „Elementarzem”. Teatrzyk dostarczył dzieciom wielu ciekawych mądrości życiowych zachęcających do nauki. Mamy nadzieję, że losy Pinokio na zawsze pozostaną w pamięci naszych wychowanków. I z niecierpliwością będziemy oczekiwać kolejnego przedstawienia w  naszym przedszkolu.

 

WYCIECZKA DO OŚRODKA ZDROWIA I APTEKI

   Dnia 31 października przedszkolaki z wszystkich grup wybrały się na wycieczkę autokarem do Ośrodka Zdrowia "ANT-MED" w Żołyni. Spotkanie z p. doktor M. Filip-Dziurzyńską i p. doktor Cichocką  pozwoliło dzieciom na docenienie i zrozumienie roli lekarza w dbaniu o zdrowie ludzi. Dzieci mały okazję zwiedzić pomieszczenia przychodni: recepcję, poszczególne gabinety-poznać ich przeznaczenie i wyposażenie. 

Tego samego dnia przedszkolaki miały także możliwość zwiedzenia Apteki p. T. Dziurzyńskiego; zapoznanie z pracą farmaceuty, wyposażeniem apteki. Celem wycieczki było zrozumie konieczności przyjmowania lekarstw w czasie choroby i ważnej pracy farmaceuty.

Dzieci wraz z paniami dziękują za miłe przyjęcie i otrzymane prezenty.

 

ZAJĘCIA MUZYCZNE YAMAHA CZ. II

   Spotkania z muzyką są zawsze ciekawie i radośnie prowadzone. Przedszkolaki poznają nowe instrumenty, dowiadują się o różnych ciekawostkach muzycznych, mają możliwość zagrać na prezentowanych instrumentach muzycznych. Na drugich zajęciach muzycznych główną rolę grały SKRZYPCE , które zaprezentowała pani Gabriela, pięknie grając fragmenty znanych utworów.  Dzieci dowiedziały się o  budowie tego instrumentu oraz  sposobach gry na skrzypcach. Ochotnicy mogli wypróbować gry na skrzypcach z pomocą instruktora.

 

WYKONUJEMY KOTYLIONY

      W związku ze zbliżającym się 11 listopada Świętem Niepodległości, w naszym przedszkolu wszystkie grupy wykonały Kotyliony (realizacja Programu "Bezpieczny Przedszkolak").  Przed przystąpieniem do pracy wszyscy odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”, po hymnie dzieci zadeklamowały wiersz Władysława Bełzy „Kto ty jesteś?".
Wspólna praca przy robieniu kotylionów jest świetną okazją do wytłumaczenia dzieciom pojęcia patriotyzmu oraz do rozmów o symbolach narodowych naszej Ojczyzny.

   Kształtowanie postaw patriotycznych w wieku przedszkolnym jest rzeczą bardzo ważną, a zadaniem przedszkola jest wzmacnianie u dzieci takich postaw, które z czasem przerodzą się w świadomość społeczną a wraz z nią z poczuciem przynależności narodowej.

                     „Oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom,

             tym co walczyli o naszą wolność, oraz wszystkim tym który dbają o niepodległy kraj”.


 

WYCIECZKA DO "OGNIKA" W ŁAŃCUCIE

   Dnia 20 listopada przedszkolaki z grupy starszej  odwiedziły Komedę Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie, w której znajduje się sala edukacyjna ,,Ognik”. Podczas wizyty wzięliśmy udział w zajęciach prowadzonych przez strażaka pana Marcina Filipa, który w sposób profesjonalny zapoznał dzieci z różnymi sytuacjami zagrożenia pożarowego oraz  z działaniem różnych instalacji przeciwpożarowych, m.in. gaśnic, hydrantów i czujników tlenku węgla. Dowiedzieliśmy się, jak reagować w sytuacjach zagrożenia, jak powiadomić służby ratownicze i udzielić pierwszej pomocy. Wiedza teoretyczna poparta była działaniami praktycznymi, ponieważ każde dziecko wzięło udział w ewakuacji z zadymionego pomieszczenia, a chętne dzieci mogły poćwiczyć reanimację na fantomie oraz zadzwonić na numer 998 lub 112 z powiadomieniem o pożarze. Zajęcia te miały poszerzyć wiedzę i umiejętności reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i udzielaniu pomocy w ramach realizacji Programu "Bezpieczny Przedszkolak".

Podczas wizyty mieliśmy również możliwość zwiedzenia budynku straży, obejrzeć sprzęt strażacki, a także usiąść w wozie strażackim. Na pamiątkę tych zajęć każdy przedszkolak otrzymał ,,CERTYFIKAT DZIELNEGO MAŁEGO STRAŻAKA” oraz słodki upominek.

Serdecznie dziękujemy za możliwość udziału w ścieżce edukacyjnej "Ognik" i uzyskane wiadomości.

„Ciężka praca strażaka”

Ciągle słychać ich w oddali, gdy wypadek, gdy się pali
I nie myśląc o tym wcale, pędzą szybko na sygnale,
By ratować ludzkie życie, walcząc też o swe przeżycie.
To Strażacy, każdy powie, że to są bohaterowie!
Swoje życie poświęcają, na ratunek przybywają.
Kiedy dojdzie do wypadku, katastrofy budowlanej,
To w tych miejscach nie zbraknie Ochotniczej Straży Pożarnej.
Strażak mądry, wie co robić, zatem szybko reaguje,
Ludzi z miejsca zagrożenia sprawnie i bezpiecznie ewakuuje .
Czy to Poznań czy to Kraków, Święty Florian patronem Strażaków
Czuwa nad nimi, nad ich ciężką pracą, dodaje otuchy gdy sobie nie radzą.
Bo Strażakom nie zawsze wszystko wychodzi,
Nie są w stanie na przykład zatrzymać powodzi.
Ale są gdzie ich potrzeba, ludziom pomagają,
Robią wszystko co mogą, ile sił tylko mają.
Chwała im za to, bohaterom – Strażakom
Bo dzięki nim wszyscy dobrze wiemy,
Że na ich pomoc zawsze liczyć możemy.

 

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

„POKOCHAJ PLUSZOWEGO MISIA, ON PRZYJACIELEM DZIECI JEST,

DOROTKA, ANIA I JUSTYSIA,
WESOŁO WSZYSCY BAWMY SIĘ”

    W dniu 28 listopada wszystkie dzieci z naszego przedszkola uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia.Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi  pluszakami.  Dzieci, opowiadały o swoich maskotkach, słuchały czytanych bajek o misiach, bawiły się w starego niedźwiedzia oraz tańczyły z misiami w rytm piosenki „Pokochaj pluszowego misia".
Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i  radości.
Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe święto zostanie w  wspomnieniach dzieci na długi czas.

Mimo wielu bardziej atrakcyjnych, coraz nowocześniejszych zabawek moda na pluszowe misie nie przemija, bo „Czy to jutro czy to dziś wszystkim jest potrzebny miś”.

 

ANDRZEJKI

    Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt, które były ciekawe, czy wyjdą szybko za mąż. Dziś tradycyjne Andrzejki to ciekawy pomysł na zabawy z dziećmi w przedszkolu.
   W zaczarowany świat magii i wróżb przeniosły się dzieci w czwartek 30 listopada w placówce zorganizowano tradycyjne Andrzejki. Nauczycielki z poszczególnych grup przy pomocy rekwizytów przepowiadała dzieciom przyszłość, m.in. jaki zawód będą wykonywać, gdzie udadzą się w podróż, czy też czego powinny się wystrzegać. Nie zabrakło również tradycyjnego lania wosku. Dzieci z entuzjazmem uczestniczyły w wspólnej zabawie - odbyło się wielkie wróżenie z kolorowych kart, butów, cyferek oraz wrzucanych monet do miski z wodą.

Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy przy piosenkach z repertuaru dziecięcego. Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji.

 

Listopad, gdy już kończy dzień
I gwiazda się pokaże
Spotkamy się przy blasku świec
Tak, jak tradycja każe

Zaszczeka pies, gęś złapie ser
I buty staną w rzędzie
Na wodę wosk wyleje się
I tajemniczo będzie.

Niech nowy dzień obieca nam
Dni piękne i los  nowy
Niech spełnią się najlepsze z wróżb
W ten wieczór andrzejkowy.

PRZEDSZKOLAKI ROBIĄ KANAPKI
 
        Najstarsze przedszkolaki wraz z nauczycielką Bożeną Szpyrka podjęły wielkie wyzwanie pod hasłem „Robimy zdrowe kanapki”. Dzieci przyniosły do przedszkola potrzebne produkty.
Po starannym umyciu rąk, założeniu fartuszków i przygotowaniu stanowisk pracy wszyscy razem zabrali się do pracy. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Kanapki nie tylko były smaczne, zdrowe ale i pięknie ozdobione. Pamiętać należy, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie . I ta maksyma sprawdziła się tu doskonale, gdyż największe niejadki zjadały swoją porcję z apetytem. Dzieci przy robieniu kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.
 
 
SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM
 

„Wszystkie dzieci Mikołaja kochają

Wszystkie dzieci na Niego czekają.

Moc prezentów każdemu przyniesie,

Każe dziecko z prezentów się cieszy….”

 

     Wizyta świętego Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z  najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dni
w roku. Przygotowują się do niego  starannie. Każda grupa wykonuje bardzo ciekawe prace plastyczne płaskie
i przestrzenne, na których oczywiście króluje Mikołaj. Różnorodne techniki sprawiają, że każda praca jest oryginalna i ciekawa.

Oprócz prac plastycznych, wszystkie grupy przygotowują piosenkę i wiersz, które mogły zaprezentować przed tak wyjątkową osobą. Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł  dzieci i dotarł do nas 5 grudnia. Nasz gość zaczął swoją wizytę od naszych maluszkków. Wszystkie dzieci bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Dzieci dzielnie zaśpiewały przygotowaną piosenkę, rozmawiały z Mikołajem, opowiadały o zabawach w Przedszkolu i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent i musiał się pożegnać, ponieważ czekały na niego jeszcze inne dzieci.

     Zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą wspaniała pamiątką tego spotkania. Dzieci długo wspominały ten dzień, dzieliły się wrażeniami, ponownie oglądały prezenty, zerkały przez okno z nadzieją, że jeszcze raz zobaczą naszego gościa i pomachają mu na pożegnanie.

 

AKCJA CHARYTATYWNA "PODKARPACKIE HOSPICJUM"

"Człowiek jest wielki nie przez to ,co posiada,
lecz przez to kim jest,
nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi"

Jan Paweł II

     Nasze przedszkole wzięło udział w zbiórce charytatywnej na rzecz Podkarpackiego Hospicjum dla dzieci z siedzibą w Rzeszowie. Zgromadzone "Dary" trafią do chorych podopiecznych już na Święta Bożegonarodzenia. Tak podjęte działania rozwijają empatię, uczą większej wrażliwości na potrzeby i problemy innych ludzi, a przede wszystkim tego, że wspólnie możemy zdziałać więcej! Nie byłyby one możliwe bez ogromnego zaangażowania ze strony rodziców i dzieci. Z góry więc wszystkim dziękujemy za okazaną pomoc i wsparcie.

Przyjacielu!

Podziel  się choć okruszek daj,

dla ciebie nic, dla kogoś raj.

Bądź tym, który uśmiech daje,

pomóż komuś i sam zostań najlepszym Mikołajem.

 

ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW "MALUSZKI"

    Dnia 12.12.2017 r. odbyły się zajęcia otwarte w grupie dzieci 3,4 l. prowadzone przez panią Annę Miazga. Zajęcia te, poprzez prezentowane zabawy wprowadzały dzieci i ich rodziców w świąteczny nastrój. Podczas takich spotkań rodzice mają możliwość obserwacji swojego dziecka, jego funkcjonowania w grupie rówieśniczej. Taka obecność  najbliższych osób w przedszkolu przynosi ogromną radość i satysfakcję dzieciom.